De Fransche Legermanoeuvres in 1912. [Maart 1913. beide partijen zou uit de gegeven opstellingen op dezen dag nog geen algemeene slag zich ontwikkelen. Geen der partij-com mandanten heeft gemeend hiertoe te moeten overgaan, daar zij zich nog niet gereed achtten. Als gevolg van een en ander zien we dan ook dezen dag het verloop van de manoeuvre een eenigszins sleepend karakter dragen; alleen tengevolge van een offensief optreden van het IX korps zien we aldaar eenige actie. De voor dezen dag gegeven orders luidden als volgt: Wester Leg er Aan de Cavalerie-divisie. Ie. Blijven op de plateaux oost van de Dive nabij Mar- taizé, om de verschillende opmarschrichtingen te verkennen en die plateaux vasthouden tot aan de aankomst van de hoofden der colonnes van het van Thouars komende Xe Korps; tot aan de komst van die elementen zal een deta chement uit alle wapens bestaande en getrokken uit het Xle korps Moncontour in den rug der cavalerie bezet houden. 2e. Vervolgens zich begeven in Z. O. richting alge meene richting Mirebeau om de vijandelijke colonnes te verkennen en op te houden. Aan het Xe korps-. Dit korps zal zich begeven van Thouars naar Moncon tour en de plateaux ten O. van dit punt. Aan het Xle korps-. Dit korps met uitzondering van het hoogergenoemde detachement zal zich begeven naar Assais met voor posten in de lijn La Grimaudière-Craon. Dit korps zal zich niet in een gevecht begeven, alvorens afdeelingen van het Xe korps de Dive bereikt hebben. Ooster-Leger-. Het IXe korps kreeg opdracht te gaan naar de lijn St. Jean de Saures Notre Dame d'Or (10 K. M. N. O. van Mi rebeau) met een divisie in reserve te Mazeuil (4 K. M. achter en links van de vorengenoemde lijn). Dit korps mocht niet meer naar voren gaan voordat afdeelingen van 289

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 49