Maart 1913.] De Fransche Legermanoeuvres in 1912. de 9e Divisie (T. K.) het rayon Yerrue—Purnon—Blaise (Z. hoek v/h bosch van Scévolle) bereikt zouden hebben. De 9e Divisie moest van Leigné sur Usseau gaan naar de lijn YerruePurnonBlaise en aldaar om 11 uur v.m.aankomen. De koloniale brigade kreeg de opdracht door het bosch van Scévolle te marcheeren om den rand van het bosch van ïtenoue tot Trion te bezetten. De brigade mocht niet uit het bosch deboucheeren. De brigade chasseurs werd toegevoegd aan de 7e cava leriedivisie en moest met deze eene omtrekkende beweging maken op 20 K.M. afstand van het rayon St. Jean de Saures— Mirebeau om op te rukken tegen Pas-de-Jeu, d. w. z. tegen de linkerflank en den rug van het Xe korps (West-partij). Deze laatste maatregel kan den schrijver van het ma noeuvre-overzicht in „La France Militaire" niet voldoen. Hij acht het onverantwoordelijk eene geheele brigade voor dat doel te gebruiken, omdat de hoofdmachten van beide Legers zich veel meer zuidelijk bevinden en het dus het meest waarschijnlijk is, dat daar de slag zal plaats hebben. Hij had daarvoor hoogstens 1 bataljon of liever nog 1 com pagnie wielrijders willen bestemmen. Nu toch werd eene brigade van 3500 man aan de voor den slag bestemde troe pen onttrokken. Hoewel 't detacheeren van eene dergelijke groote macht zeer zeker gevaarlijk kan worden genoemd, zoo moet toch ook toegegeven worden, dat daardoor een afmarsch in N.O. richting zeer moeielijk zou worden voor West, m. a. w. eene hereeniging met de hoofdmacht bij Orleans kon worden belet. Een reden voor die detacheering vonden we nergens vermeld, mogelijk is het nog een gevolg van de eerste on zekerheid waarin de Generaal Marion verkeerde en welke ertoe leidde, dat hij oorspronkelijk het geheele tijdelijke korps achter het bosch van Scévolle hield. Het verloop van de manoeuvres op dezen dag kunnen we verdeelen in twee op zich zelfstaande periodes en wel tot 10 uur v.m, en na 10 uur v.m. 290

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 50