De Fransche Legerhanoeuvres in 1912. [Maart. 1913. Tot 10 uur v. m. In dit tijdsverloop gebeurde niet veel bijzonders. HetXIe korps volvoerde de ontvangen bevelen door met de 21e divisie naar Craon en met de 22e naar La Grimaudière te mar- cheeren. Het Xe korps begaf zich in 2 colonnes met eene linkerflankdekking van Thouars naar Moncontour. Bij dezen opmarsch werd niets gemerkt van de vijandelijke cavalerie. Om 9 uur v. m. waren de voorste afdeelingen van het Xe korps in staat het te Moncontour achtergelaten deel van het Xle korps te vervangen. Gedurende dien tijd volvoerde de le cav. div. het eerste gedeelte van de ontvangen opdracht, waardoor zij kwam tegenover de Koloniale Brigade. Daar de cav. commandant uit buitgemaakte bevelen te weten was gekomen, dat die brigade niet uit het bosch van Scévolle mocht deboucheeren, liet hij zich hier niet ophouden, doch bepaalde hij zich er toe de Koloniale Brigade te doen observeeren en te doen bevuren door zijne artillerie, tegelijkertijd overgaande tot het 2e gedeelte van de opdracht. Bij de Oostpartij was de 9e Divisie tegen 10 uur v. m. zonder bezwaar gekomen tot Verrue en het IXe korps, dat om 7 uur v. m. Mirebeau bereikt had, bevond zich om 10 uur v. m. met de 33e brigade nabij St. Jean de Saures, 2 K. M. W. van Notre Dame d'Or, terwijl de andere divisie (18e) van dit korps in 2e linie opukte naar Mazeuil. Van af 10 uur vim. De brigade chasseurs, om middernacht vertrokken, had ondertusschen de cavalerie-divisie bereikt en was nu spoedig in de gelegenheid om Pas-de-Jeu te bezetten. Ongeveer gelijktijdig met die brigade kwamen wij op dat punt aan en waren getuige van den strijd, die zich daar ont spon tusschen deze brigade en de linkerflankdekking (Regt. 70 en 71) van het Xe korps. De brug bij Pas-de-Jeu is in een ravijn gelegen, het dorpje zelf ligt op den hoogen W. oever van de Dive en beheerscht het ravijn. In eene lange colonne stond de brigade in het 291 I. M. T. 1913. 21.

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 51