Maart. 1913.] De Fransche Legeemanoeuvres in 1912. dorp opgesteld, terwijl de voorhoede aan den W. rand van het dorp in gevecht was. Al spoedig ontstond daar een hevig vuurgevecht, waaraan ook deelgenomen werd door de bij de bataljons ingedeelde mitrailleurs. Daar aan beide zijden steeds nieuwe afdeelingen in het vuur werden gebracht, strekte de strijdende linie zich al zeer spoedig uit van Pas-de-Jeu tot Oiron. Voor de Oost-partij (chasseurs) was het eene ge vaarlijke positie; versterking was niet mogelijk daar de eigen troepen veel te ver af waren en verder had zij de Dive, met als eenige overgang de burg bij Pas-de-Jeu, in den rug. Blijkbaar voelde de commandant van de 7e Cav. div. dit ook (de West-partij bleef steeds opdringen), want plotseling za gen we de geheele cav. div. uit het ravijn verschijnen zich gereed makend voor eene charge. Ter hoogte van de eigen infanterie linie gekomen, splitste de cavalerie zich in 2 deelen en werd eene charge uitgevoerd door 2 regimenten in N. en door 1 regiment in Z. W. richting, welke laatste charge ondersteund werd door de rijdende artillerie. Niettegenstaan de deze charges is toch het besluit van de scheidsrechters, dat de Oost-partij terug moet. Hoewel dit gevecht geen grooten invloed had op het ver loop der manoeuvres, zoo was het voor ons van veel belang. In de eerste plaats toch gaf het ons vele aanwijzingen voor de opstelling der beide partijen (het was voor het eerst, dat we groote inf. troepen zagen), maar tevens stelde het ons in staat om veel te zien omtrent de wijze van optreden der infanterie, omtrent het gebruik van de mitrailleurs en de charge van de cavalerie-divisie. In de achtervolgende aan- teekeningen en beschouwingen komen we op een en ander nog nader terug. Zooals gezegd, veel invloed had dit gevecht op het samen trekken van het W. Leger niet, want de hoofdmacht van het Xe korps was Pas-de-Jeu reeds gepasseerd, gaande rich ting Moncontour. De commandant van West meende dan ook te kunnen volstaan met het zenden van enkele onder- deelen in die richting om de chasseurs te observeeren. 292

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 52