De Fransche Legermanoeuvres in 1912. [Maart. 1913. Oost-partij De Generaal wil tegen het aanbreken van den dag aanvallen: met de divisie Ch. en Kol. op St. Clair-Moncontour-Messais; met de 9e divisie op Chartres; met de 17e. divisie op Maisoncelle-Assais de 18e. divisie in reserve bij La Bourlière; de 7e. cav. divisie zal het Tijdelijke korps op den rechter vleugel steunen. Het verloop van den slag op den 13en. Tusschen 6 en 8 uur v.m. komt de Oost-partij in het noordelijk rayon voorwaarts van het bosch van Scévolle. De brigade chasseurs (2 bataljons, de beide andere worden bestemd voor algemeene legerreserve achter den rechter vleugel) dringt door tot Martaizé en verder; de kolonialen bezetten St. Clair en dringen ook verder voorwaarts. In het centrum kan de 9e. Divisie, die weinig tegenover zich heeft, I rontenay passeeren en doorrukken naar St. Chartreshaar aanvalspunt. In het zuiden gaat het IXe korps (17e. Div.) steunend op de den vorigen dag veroverde lijn La Grimaudière—Craon, met de 34e brigade (Regt. 114 en 125) voorwaartis tegen Maison- celle, en de 33e. brigade (Regt. 68 en 90) tegen Assais. De 18e. Divisie blijft in reserve, doch niet zooals boven aan gegeven te la Bourlière doch te Jarzay. Tot 8 uur wordt dus het oostelijk programma geregeld afgewerkt. Na dat uur evenwel verandert over het geheele front de toestand. Krachtig gesteund door hare artillerie en de korpsartillerie deboucheert de 20e. divisie (Xe. korps) uit het rayon Moncontour en zet zich vast op de hoogten ten O. daarvan. Het 2e. Regiment dringt door tot Martaizé, waaruit het de Chasseurs verjaagt; tegen 10 uur v.m. worden de Kolonialen terug geworpen op St. Clair, dat zij echter weten te behouden. In het centrum komt de 9e, Divisie, die ondertusschen bij Marnes en Chartres de Dive bereikt had in contact met de 38e. brigade van de 19e. Divisie (Xe. korps), die, oorspron kelijk ten N. van de 20e. Divisie opgesteld, opdracht had 295

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 55