Maart. 1913.] De Fransche Legermanoeuvres in 1912. gekregen om zich naar Marnes en Sl. Chartres te begeven om zoo de verbinding te vormen tusschen bet X en Xle. korps. In het zuiden dreef de 22e. divisie (XI), uit Maisoncelle déboucheerend, de 34e. brigade van het IXe. korps terug op La Grimaudière zonder echter dit plaatsje te kunnen nemen; de 23e. divisie greep, gesteund door de zware artillerie, Craon, dat verdedigd werd door de 33e. brigade (IX), aan en behaalde hier succes, zoodat Craon door die divisie bezet kon worden. De commandant van het IXe. korps begrijpend, welk gevaar zijn linkervleugel hier liep, vroeg en kreeg verlof de 18e Divisie op zijn linkervleugel in te zetten. Op den uitersten rechtervleugel van het Wester-Leger bevond zich nog de 1e. cavalerie-divisie, zich richtend tegen den linkervleugel van het IXe. korps. Omstreeks 10 uur v.rn. stonden de kansen vrijwel gelijk, misschien een weinig in het voordeel van het Wester-Leger. In het Noorden treedt weinig verandering meer in, in het centrum wordt de 9° divisie echter door arbitrale uitspraak teruggedreven, terwijl in het zuiden door het optreden van de 18° Divisie de omvattende bedreiging van het Xle korps minder ernstig is geworden. Even daarna ziet de le cavalerie-divisie haar kans schoon om eene charge te doen, waarbij zij in werkelijkheid zware verliezen zou hebben geleden, maar toch ook zeker succes zou hebben gehad, daar aangenomen kon worden, dat verschillende afdeelingen het hun opgegeven doel bereikt zouden hebben. Gedurende dezen tijd, had zij ook het geluk een deel der vijandelijke artillerie te vermeesteren en den commandant van de Oost-partij gevangen te nemenwelk laatste feit de Fransche en Duitsche couranten veel stof tot opmerkingen gaf. Tegen 11 uur v. m. (dus kort daarna) weerklonk het signaal „Cessez le feu" en daarmede was de le periode van de ma noeuvres geëindigd. Omtrent de gevangenneming van den Generaal Marion lezen we nog in een der bladen: 296

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 56