De Fbansche Legeemanoeuvres in 1912. [Maart. 1913. Dezen dag hadden wij ons bewogen in het rayon Martaizé- St. Clair-Frontenay-St. Jean de San res en waren dus getuige van de aanvallen van het Xe. korps en konden daar con- stateeren, dat de aanval van dat korps met élan werd onder nomen en uitgevoerd. De arbitrale uitspraak, dat de Oost partij terug moest leek ons volkomen gerechtvaardigd en wel omdat l°de westpartij steeds uit de diepte kon blijven aan vullen, wat bij de Oost-partij niet het geval was; 2° de Oost partij niet gezorgd had voor behoorlijke beveiliging der tot Martaizé en St.Clair voorwaarts gedrongen afdeelingen, zoodat zij op de flanken konden worden aangevallen, en 3° de Oost-partij onvoldoende ondersteund werd door de artillerie. Wel zagen we bij St.Clair 3 batterijen, doch daarvan waren er maar 2 in batterij gebracht, terwijl de 3e zeer eigenaardig 150 M. achter en evenwijdig aan de in stelling staande batterijen in marschcolonne was opgesteld. Tusschen beide linien bevond zich op 100 M. van de vurende batterijen de gevechtstrein met voorwagens, eveneens in colonne opgesteld. Het verwisselen van stelling dezer batterijen ging ook niet zooals men dit in werkelijkheid zou hebben moeten doen. In de eerste plaats reden de voorwagens op om de vuurmonden te halen, n. o. m. had zulks zeker zware verliezen gekost en had hier toegepast moeten worden het met handen uit de stelling brengen. Nadat opgelegd was, bleef het geheel nog minstens 10 minuten in de stelling en ten slotte nam men bij den afmarsch een weg, aan 's vijands zijde langs het dorp St. Clair gaande, waartegen de lange colonne zich scherp moest afteekenen. De rustdag geeft niet veel stof tot beschrijven, omdat we 297 „Cet incident de manoeuvres n 'est pas seulement amusant, il comporte „un enseignemeut. Un commandant en chef ne doit pas être pres de la ,.ligne de combat et s' oecuper de l'exécution de ses ordres. Ce n' est pas „son röle. Pour cela il y a des sous-ordres, dont il ne faut jamais entrav er „l'initiative. Le Général en chef doit étre au centre et en arrière de ses „troupes, sur une position bien choisie, (iu 'il ne doit pas quitter sans en „informer ses subordonnés directs. On doit toujours et facilement le trouver. „Ces sages prescriptions réglementaires sont trop souvent perdues de vue. „Puïsse la mésaventure du Général Marion les graver dans la mémoire de „tous."

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 57