Leger en vloot bij de verdediging v. Ned.-Indië. [Maart. 1918. niet alleen) niet kan opbouwen tegen de groote mogendheden. Waar we om verschillende redenen (financieele zoowel als personeele) van huis uit wel kleinere (dan de grootste) dread noughts zullen moeten aanschaffen, stelden we dadelijk de kleinst denkbare tegenover de torpedovloot en teekenden er tevens bij aan, dat ook kleinere dreadnoughts, mits bewapend met hetzelfde kaliber zwaar geschut en dit tot een behoorlijk getal ondanks het feit, dat ze noodwendig in sommige op zichten in het nadeel zullen zijn tegenover de grootere soort- genooten voldoende zullen zijn om den strijd met laatstge noemden te aanvaarden en met kans op succes. Dit standpunt verdedigden we aan de hand van deskun digen omdat de heer N. blijkbaar een tegengestelde meening is toegedaan en torpedobooten prefereert boven kleinere dreadnoughts. Ter staving—opnieuwvan onze meening, dat ook kleiner dreadnoughts een voldoend krachtige vloot kunnen vormen, verwijzen we naar de sedert gepubliceerde conclusiëD, die, naar aanleiding van een artikel ter herdenking van het 50 jarig jubileum van het pantserschip door de Scientific American en the Journal of the U. S. Artillery, getrokken worden in Streffleur (November 1912). Na ook den toestand van de laatste jaren te hebben nagegaan, zegt de referent: En vervolgt dan 245 Wir glauben nunmehr, dasz das normale Schlachtschiff der nahen Zukunft dureh den dermalen schon bestehenden und noeli etwas besser auszustattenden Schlachtsehiffkreuzer reprasentiert sein wird, der insbesondere den starksten Panzer tragen und mindestens 30 Meilen laufen musz. Seine in 4 Türmen untergebrachte Bestückung denken wir uns mit 12X356 mm oder 8X381 mm (oder aber mit 4X410 mm?) Geschiitzen. Ein solehes Idealscliiff, das gegenüber allen anderen ohne ausnahme entspricht, wird wohl ein De- placement von etwa 36.000 t. beanspruclien und mindestens 100 Millionen Kronen kosten. In Hinblick auf diese namhafte Verteuerung des Materials werden so manche Staaten von der Fortsetzung des Flottenwettstreites doch Abstand nehmen und mit bescheideneren Mitteln\rechnen mussen, (1) Die prasumtiven Gegner und Kriegsscliauplatze vor Augen sich haltend, wird man die vielen 1) Cursiveering is van ons.

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 5