Tactische Oefening op de kaart. [Maart. 3 913. korten afstand te naderen. Bij de eerste morgenschemering den marsch voortzettend, kan de Br. Ct. over den G. Boender den aanval tegen den G. Bongkok doorzetten, zoodra de druk der van het N. oprukkende troepen merkbaar wordt. Yan het medevoeren van voertuigen kan evenwel geen sprake zijn. De voertuigen van de staven der Geneeskundige sectiën zullen dus moeten worden afgeladen, en de inhoud op een der paarden van ieder voertuig worden overgeladen, zooals trouwens in het V. M. G. D. B. Y. is aangegeven. De Yeldbatterij alsmede de voertuigen van den Algemeenen Trein en Bagagetrein zullen evenmin kunnen volgen. Deze kunnen echter bezwaarlijk zonder dekking ter plaatse worden achtergelaten. Daar het bovendien van belang is den afmarsch naar het N. zoo lang mogelijk voor den vijand verborgen te houden, zal een gedeelte der Int. moeten achterblijven, terwijl de Art. en de treinen onder dekking zoo noodig naar Lemboersitoe kunnen worden teruggezonden, vanwaar de gewonden gemakkelijk naar Soekaboemi zijn door te zenden o. a. kunnen hier voor de ledige voertuigen van den Yerplegingstrein worden gebezigd. In verband met het bovenstaande is het evenwel dringend noodza kelijk den tasschen voorraad der manschappen en de voorraden van de Gevechtstreinen weer geheel aan te vullen. Ook zullen maatregelen moeten worden getroffen, ieder man boven zijn noodration nog van een tweede ration vivres te voorzien. Ben en ander overwegende, neemt de Br. Ct. de volgende maatregelen. Te 1 n. m. wordt aan de Cten der voorste afdeelingen bevel gezonden zich ter plaatse in te graven, en verder het gevecht sleepende te voeren. De. Hp. V. wordt met personeel en materieel van de V. S. versterkt ten einde den gewonden meer afdoende hulp te kunnen verleenenzij^ die voorloopig geen hulp meer behoeven, worden tot nader order in huizen ondergebracht. Aannemende, dat inderdaad te 4 n.m. de Detn Munitie- en Verplegings- trein Bodjong bereiken, kan dadelijk tot het aanvullen der voorraden van de munitiedraagdieren worden overgegaan. Aanvulling van den tasschen voorraad kan later geschieden wanneer de troepen Bodjong passeeren. Zijn keukenwagens aanwezig, dan kan den troepen gedurende een rust te Bodjong een maal worden verstrekt, anders zullen de manschap pen gedurende dien tijd zelf moeten koken. Terloops zij hier gewezen op het groote voordeel van het gebruik dezer voertuigen, waardoor den manschappen o. a. het zoeken van brandhout in het donker en wellicht in den regen wordt bespaard. Gedurende deze rust zal ook het tweede ration vivres worden ver strekt het ligt voor de hand, in afwijking van den algemeenen regel, i.e. de vivres rechtstreeks uit den Yerplegingstrein aan den troep uit te geven. Voor een en ander worden te 4 n. m. door den Br. Ct. de noodige bevelen gegeven. 315

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 75