De Fransche hegermanoeuures in 1912, (ÉDef een bijlage en iisec schetsen). De aangename herinneringen, die mij waren bijgebleven van de fransche manoeuvres in Picardië in 1910 waren oor zaak, dat ik weder plannen maakte om nogmaals dergelijke groote manoeuvres te gaan bezoeken. Toen nu in den loop van dit jaar bekend werd, dat de fransche manoeuvres in 1912 zeer bijzonder zouden zijn, niet alleen door de groote troepenmassa 100.000 man), maar ook door de indeeling van vele vliegmachines en den geheelen opzet van de ma noeuvres, namen die plannen meer en meer vasten vorm aan en besloot ik ten laatste, al was 't dan tweemaal het zelfde leger, dit jaar nog eens de fransche Legermanoeuvres te bezoeken. Aangezien aan de pers verzocht was niets te publiceeren wat aan de beide partij-commandanten inlichtingen omtrent hunnen tegenstander zou kunnen verschaffen, was nu de grootste moeite om eenige gegevens te 'verzamelen. Ten slotte vonden we toch enkele aanwijzingen in „La France militaire". Alleen werd echter bekend gemaakt, waar onge veer de beide partijen in den aanvang van het manoeuvre tijdperk zich zouden bevinden, welke opstelling gebaseerd was op den Algemeenen Oorlogstoestand. De bedoeling van deze geheimhouding was, dat de beide partij commandanten zich geplaatst zouden zien in omstan digheden, welke zooveel mogelijk zouden overeenstemmen met de werkelijkheid. Verder zouden zij geheel vrijgelaten worden in hunne handelingen, terwijl bovendien bepaald was, dat de manoeuvre eene voortgezette handeling zou zijn, m. a. w. dat zij niet dagelijks, op een door den Leider aan te geven tijdstip, zou eindigen. 278- •i 1) Ik spreek weder van „wij", omdat ik de manoeuvres volgde met den le Luitenant Couvée van 3 V. A.

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 38