Korte Mededeelingen. 420 April 1913.] (2) De legering aan slechts één zijde van een terreinhindernis is uit een tactisch oogpunt in den re gel nadeelig; de nabijheid van domineerende hoogten moet wor den vermeden. (3) Zijn b. v. ter wille van de hygiënische eischen de onder (2) genoemde nadeelen niet te ver mijden, dan zal detacheering van afdeelingen buiten de legerings plaats noodzakelijk kunnen zijn. De oorlogspractijk heeft geleerd, dat bij een actieve beveiliging van de legeringsplaats (bekruiping en overvalling van de vijandelijke schutters, somtijds door het uit stellen van hinderlagen) aan nach telijke beschietingen zeer spoedig een einde kan worden gemaakt. Inrichting can de legerings plaats. neiligheids- en politiemaatregelen. 288 (1) De vorm der lege ringsplaats regelt zich naar het terrein en naar de gelegenheid tot het onderdak brengen van de troe pen. (2) Aan de infanterie en, indien de omvang van de legeringsplaats zulks noodzakelijk maakt, ook aan de cavalerie, worden de woningen langs den rand, aan de overige wapens en diensten en den trein die in de binnenruimte aangewe zen; aan dwangarbeiders en vrije koelies wordt een bepaald, zoo noo- dig afgesloten en door schildwach ten bewaakt, gedeelte der lege- tingsplaats aangewezen; dieren worden in een omheinde ruimte (2) Jèn ana kang makéwoehi dalan, kena oega gawé pakoewon ana kono, nanging manoet ing èl- moe pradjoeritan, enggoné gawé pakoewon, prajoga rong panggonan ngapit-apit kang makéwoehi dalan maoe, adja ana sasisih baé; enggo né makoewon adja ana satjedaké panggonan kang bisa dianggo nga- soraké pakoewon maoe. (3) Jèn ora bisa mitoeroet kaja kang kaseboet ing angka 2, pakoe won maoe koedoe direksa sarana golongan tjiliq kang didokoq ana ing sadjabaning pakoewonoepama wis ana boektiné kang arep nra- djang pakoewon ing wajah bengi oetawa kang soq ambedili saka ka- dohan, ikoe kena oega ditjegah sarana kang ambedil maoe diding- kiq; apa manèh sadjabaning pa koewon kena didokoqi pradjoerit pendent. Bab tataning pakoemon; bab roemeksa Ian pandjagané. 288. (1) Wangoening pakoe won mitoeroet kahananing papan lan panggonan kang kena dipo- ndoqi pradjoerit. (2) Pradjoerit daratan (infante rie) sarta pradjoerit djaranan (ca valerie) kadokoq ing omah-omah kang ana ing pinggir (mangkono ikoejèn preloe sabab déning djemba- ring papan). Pradjoerit lijané sarta gegawaning gegaman kadokoq ing tengah, prantéjan lan koeli-koeli kapapanaké déwé sarta papané maoe preloe dipageri lan didjaga; djaran oetawa radja-kaja kang digawa kadokoqaké ing panggonan kang mawa pager; sadjroning pakoewon

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 102