April 1913.] De Militair-Politieke Toestand zich meer dan thans zal doen gevoelen. En nu moge het al niet zeker zijn, of Amerika even snel als tot nu toe op den ingeslagen weg van aanbouw zal doorgaan, het is in elk geval hoogst onwaarschijnlijk, dat het in afzienbaren tijd aanvallend tegen Japan zal optreden; Wanneer desniettegenstaande Japan met volle instemming van de pers en verschillende periodie ken aan vernieuwing en versterking van zijne zeemacht arbeidt, terwijl ook Seiyukai en Kokuminto zich meermalen ten gunste daarvan uitgelaten hebben, dan moet wel gedacht worden aan expansiezucht, aan het verlangen naar exploi- tatiekoloniën, zooals Formosa, waaruit eene botsing met Amerika zou kunnen voortvloeien. In dit verband wordt aan de verleden jaar gemelde vestiging van een vlootstation te Makung (Pescadores, nabij Formosa) herinnerd. Ook is van belang het verblijf van 2 Japansche officieren van den Gene- ralen Staf, één van de zeemacht en de andere van ae land macht, te Singapore. Uit den aard der zaak heeft de verhouding tot Rusland grooten invloed op de sterkte van de landmacht. Nu bleef gedurende 1912 die verhouding correct en de reis van Katsura naar Petersburg heeft daaraan niets veranderd. De groote troepenmassa, welke Rusland in den laatsten tijd in zijn Oost- Aziatisch gebied verzameld heeft, en het aanstaande vergroo- ten van het vervoervermogen van den Siberischen spoorweg maken het begrijpelijk, dat Japan ter bescherming van zijne groote belangen op het vasteland, welke het grootendeels ten koste van Rusland heeft verkregen, eene sterke landmacht tot zijne beschikking wil hebben. Het zou onbillijk zijn, hier bij alleen aan clangeest te denken. In elke geval blijft het teekenend, dat onder Saionji, die werkelijk ernstig naar verlichting van den belastingdruk stieefde, nog 50 millioen yen voor nieuwen aanbouw besteed werden, terwijl voor de landmacht eigenlijk niets bijzonders gedaan werd. En al zal, hetgeen zeer waarschijnlijk is, blijken, dat ook Katsura de marineuitgaven verminderen zal, het blijft een feit, dat ook de ontwikkelde elementen van het Japansche 328

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 10