van Japan in 1912. [April 1913. schouders vierkant in front behooren te zijn. Dit weid ge weten aan het veelvuldig rechts richtenindien even dikwijls links als rechts gericht werd, zou het niet voorkomen. Vele soldaten hadden bij de houding met geweer bij den voet de vingers niet aaneengesloten, hoewel zulks door het reglement verlangd wordt. Van één soldaat bleek de houding zeer slecht te zijn: het hoofd stond niet recht op de schouders en het bovenlichaam stond niet recht op de beenen. De inspecteur vroeg den com pagniescommandant en den officier belast met de afiichting der recruten, of bij de africhting van den raad van den officier van gezondheid gebruik was gemaakt. Uit het antwoord bleek, dat men alleen door gymnastische bewegingen getracht had zelfstandig het kwaad te verhelpen. De inspecteur was van oordeel, dat in dergelijke gevallen de voorlichting van een deskundige als de officier van gezondheid moest worden gevraagd, ook al had de officier met de africhting belast eenige kennis van de physiologie. Officieren van gezondheid, die bij oefeningen aanwezig zijn, moeten niet alleen op den gezondheids toestand, maar ook op de houding van de manschappen letten. In het bijzonder lette de inspecteur op de houding na het uitvoeren van verschillende bewegingen. Het bleek, dat zij dan veel te wenschen overliet en aanmerkelijk verschilde van de houding bij het begin van de inspectie. Dit was een bewijs, dat er nog veelaan de geoefendheid in de bewegingen ontbrak. 3. De zoendingen rechts (links) omhalfrechts (dnks) om en rechtsomkeert. Bij deze bewegingen lette de inspecteur hoofdzakelijk op de grootte van de wending, de houding na de volbrachte wending, vooral op de plaatsing van de voeten, of de man de wending uitvoerde door op den linkerhiel te diaaien, het medegaan van het bovenlichaam met de wending en op het houden van het geweer gedurende de wending. Bij de wending rechtsomkeert lette de inspecteur op het afzetten van den rechtervoet en het lichaam. 333-

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 15