April 1913.] De Militair-Politieke Toestand 4. Het „over" nemen en het presenteeren van het geweer, het opzetten en afnemen van de bajonet. De inspecteur vroeg de manschappen, waarom gedurende het „over" nemen van het geweer de monding noch naar rechts, noch naar links mag overhellenhet antwoord was over het algemeen bevredigend. Daarentegen werd onvoldoende ge antwoord op de vraag, waarom de monding niet te hoog en niet te laag mag zijn, wanneer het geweer op den schouder gedragen wordt. Verder maakte de inspecteur aanmerking op het naar voren hellen van de monding van het geweer bij de tweede beweging van het „over" nemen, het niet stil blijven liggen van het geweer, wanneer bij de vierde beweging de linkerhand in de houding teruggebracht werd en op het naar links of rechts overhellen van het geweer en niet stil houden van het lichaam bij het oplichten van het geweer. Vele manschappen lieten den rechterschouder zakken bij de eerste beweging van het „over" nemen en het presenteeren. Naar aanleiding hiervan merkte de inspecteur op, dat het presenteeren wel niets met de slagvaardigheid te maken heeft, doch als eerbewijs van belang is. Een post, die op correcte wijze het geweer presenteert, maakt een goeden indruk en daarom vermaande de inspecteur den soldaten ook deze be weging met ernst te beoefenen. Met uitzondering van één geval liet het opzetten van de bajonet niets te wenschen over. Het verliezen van de bajonet gedurende het gevecht komt niet alleen voor, wanneer zij nog niet opgezet is, maar ook, wanneer zij niet op behoorlijke wijze opgezet is. Volgt een handgemeen, dan kan het verlie zen van de bajonet natuurlijk noodlottige gevolgen hebben. Zonder dat de onderwijzer het bemerkte, geschiedde het afnemen van de bajonet niet overal op de voorgeschreven wijze. In plaats van de greep met volle linkerhand te grijpen, kwam het namelijk voor, dat de man alleen met den duim en de palm van de hand en de vier vingers uitgestoken de greep omvatte 5. Laden en ontladen; liet vuren. 334

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 16