April 1913.] De Militair-Politieke Toestand onderofficier hoopte te worden, vermaande de inspecteur hem zich niet daarmede tevreden te stellen, doch zich voor te nemen reserve-officier te worden. Yan de onderwerpen, welke de compagniescommandant en hunne luitenants bij de theorie voor den inspecteur behandelden, werden de volgende door dezen als oordeelkundig aangeprezen Met welk doel is het leger opgericht? In welke opzichten staat ons vaderland boven andere landen Waardoor hebben wij Rusland overwonnen Wat is de militaire geest? Op welke wijze blijkt in tijd van vrede de trouw aan den Keizer? Waarom moet de soldaat vooral dapper zijn Waarom moet de soldaat er aan gewend zijn ontberingen te verdragen Waarom moet de soldaat voor zijn geweer bijzondere zorg hebben Betreffende den inwendigen dienst stelde de inspecteur nog de volgende vragen Wat doet gij tusschen de reveille en het ontbijt? Waarom moet de soldaat zorgvuldig gekleed zijn? Wat hebt gij te doen, wanneer gij het garnizoen verlaten wil Waarom moeten wij zuinig met drinkwater zijn Tot welke brigade behoort uw regiment? Hoeveel brigades heeft een divisie? Blijkt eenerzijds uit een en ander, dat in het Japansche leger de moreele opvoeding van den man met groote zorg en in overeenstemming met den volksaard plaats heeft, anderzijds blijkt er ook eene neiging tot formalisme uit, waartoe Ooster- sche volken over het algemeen spoedig vervallen. De slechte gevolgen daarvan zouden zeer zeker niet uitblijven, wanneer niet elk jaar een groot aantal officieren naar buitenlandsche legers, voornamelijk naar Duitschland, Frankrijk en Engeland, gezonden werden. De aldaar opgedane ondervinding heeft een verfrisschenden invloed en maakt veel goed. Overigens blijft het Duitsche leger nog steeds het voorbeeld voor het Japansche leger. 338

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 20