van Japan in 1912. [April 1913. Nog altijd blijft het Japansche leger de aandacht van het buitenland trekken. Door militaire attaché's zijn vertegen woordigd Nederland, Amerika, Duitschland, Rusland, Oostenrijk- Hongarije, Italië, Frankrijk, Engeland en Spanje. Bovendien waren op 1 Januari 1913 aanwezig tot het bestudeeren van de taal, een bepaald onderdeel van het krijgswezen, enz. 7 Amerikaansche, 4 Duitsche, 5 Fransche, 1 Noorweegsch en 7 Russische officieren. In plaats van 2 officieren per jaar, zooals tot dusverre, zal Duitschland er voortaan 3 per jaar uitzenden. De geest in bet leger. Bij de moeilijke omstandigheden van het Japansche volk vormt de dienstplicht een zwaren drukiedere dienstplichtige onder de wapens beteekent in het ouderlijke huis een arbeider minder, waarvan het gezin den arbeid of de inkomsten missen moet. In de kazerne hebben de manschappen het over het alge meen beter dan thuis en daar zij gewend zijn hard te werken, is de zware dienst voor hen geen bezwaar. Het platteland en de laagste volksklasse in de steden hebben dan ook niet het grootste aandeel in de pogingen tot onttrekking aan den dienst, al drukt deze op hen het zwaarst. Dergelijke pogingen zijn veel talrijker onder de meer ont wikkelde en welgestelde klassen der maatschappij. Als reden daarvoor wordt opgegeven, dat de dienst onder de wapens eene hoogst nadeelige storing in den studietijd veroorzaakt, maar bovenal gemakzucht: men ziet op tegen den zwaren dienst. Het moet erkend worden, dat vele korpscommandanten in hun ijver om hunne manschappen aan ontberingen en vermoeie nissen te gewennen, wel wat ver gaan, zooals uit de volgende twee voorbeelden blijkt. In Mei maakte het 10de R.I. gedurende groote hitte met volle bepakking een marsch van meer dan 40 K.M.het aantal achterblijvers bedroeg ongeveer 120, waaronder vele gevallen van zonnesteek, terwijl de toestand van een twintigtal ernstig genoemd werd x). 389 1) In vredestijd heeft een regiment Infanterie ongeveer 1800 man onder de wapens.

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 21