April 1913. De Militair-Politieke Toestand In Juli hield het 1ste Bataljon van het 15de R.I. onder eene hitte van 120° F. (l) met volle bepakking eene gevechts oefening. Binnen een half uur waren 15 man getroffen door zonnesteek. Dergelijke gevallen van overtraining komen veelvuldig voor en vergen elk jaar een niet onbelangrijk aantal slachtoffers. Zij worden zooveel mogelijk geheim gehouden, maar in den tioep en bij de betrekkingen der manschappen zijn zij natuurlijk bekend en het is geen wonder, dat de kans om dergelijke oefeningen te moeten medemaken, velen huiverig voor den militairen dienst maakt. Ook wordt dikwijls geklaagd over onbeleefde en ruwe beje gening in de kazerne. Pogingen om zich aan den dienstplicht te onttrekken, zijn dan ook zeer talrijk, terwijl alle middelen worden beproefd om ingelijfd te worden bij de zeswekers. De militaire autoriteiten zijn van een en ander zeer goed op de hoogte en trachten door een scherp toezicht bij de keurin gen en het bedreigen van zware straffen het kwaad tegen te gaan. Voorts overweegt het Ministerie van Oorlog eene herziening van de bepallingen betreffende den zeswekelijk- schen dienst onder de wapens. Maar meer uitwerking kan verwacht worden van de pogingen van vele divisiecomman danten om de populariteit van het leger te verhoogen, door het verleenen van hulp door de troepen op groote schaal bij brand en watersnood, het openstellen van de kazernes buiten de diensturen nog meer dan tot dusverre voor de familiebetrekkingen der manschappen, het houden van lezin gen omtrent het leven in de kazerne, het geven van land bouwonderwijs, waardoor men den afkeer dien vele boeren jongens gedurende hun verblijf in eene groote garnizoenstad van hun beroep en het plattelandsleven krijgen, hoopt tegen te gaan., enz. 340 1) Hierbij in aanmerking te nemen, dat het groote vochtigheidsgehalte van den dampkring in Japan de hooge zomertemperatuur aldaar veel hinder lijker dan elders maakt.

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 22