van Japan in 1912. [April 1913. Vermeldenswaardig is het streven van het Japansche leger bestuur om al het oorlogsmaterieel zelf te vervaardigen, ten einde onafhankelijk te zijn van het buitenland. Natuurlijk zijn de voortbrengselen der jonge Japansche nijverheid nog niet van dezelfde goede hoedanigheid als hetgeen door Europa en Amerika wordt geleverd, zoodat men aan tegen vallers blootstaat. Klaarblijkelijk moet het nieuwe berggeschut daartoe gerekend worden, terwijl eene poging om zware ka nonnen voor de kustartillerie te vervaardigen, evenmin naar wensch is geslaagd, Niet zonder spanning wordt thans afge wacht, hoe de hier te vervaardigen zware stukken voor de in aanbouw zijnde slagkruisers zullen uitvallen echter schijnt toe zicht van buitenlandsche deskundigen hierbij niet uitgesloten. Zooals bekend is, beheert het Ministerie van Oorlog de staalijzerfabriek te Wakamatsu (Kyushiu), de grootste inrich ting van dien aard in Japan. Het bedrijf schijnt den staat veel geld te kosten, doch in den laatsten tijd luiden de be richten gunstiger. De fabriek ontvangt haar erts voor een groot deel nog uit Hupeh (China). Pogingen om de daar aanwezige mijnen onder Japansch beheer te brengen zijn mislukt. Sedert 1907 ontvangt de fabriek ook erts uit Korea, Van groot belang is het ont dekken van meerdere rijke mijnen aldaar. Worden de hoog gespannen verwachtingen, welke men van de opbrengst dezer mijnen heeft, verwezenlijkt, dan bestaat er alle kans, dat Japan voor de vervaardiging van zijn oorlogsmaterieel wer kelijk onafhankelijk van het buitenland wordt, al zal men verstandig doen het voorloopig niet zonder voorlichting van buitenlandsche deskundigen te willen stellen. Ten slotte wordt nog medegedeeld, dat Japan ongeveer 150000 ton ruw ijzer per jaar vervaardigd. Hiervan is 30% afkomstig van Japansche erts en 70% wordt te Wakamatsu uit Koreaansch en Chineesch erts gewonnen. Bovendien worden jaarlijks uit Cnina en Europa nog ongeveer 300000 ton ruw ijzer en staal ingevoerd. 343

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 25