April 1913] De Militair-Politieke Toestand III. De Uapansche zeemacht. Ook in het afgeloopen jaar was de zeemacht meermalen het onderwerp van besprekingen in de pers ten gevolge van de politiek van bezuiniging, welke de thans afgetreden Minis ter-president op alle ministerieele departementen verlangde toegepast te zien, en van de noodzakelijkheid van uitbreiding en vernieuwing van het materieel. Naar aanleiding van de marinemanoeuvres in November oefende de „Nichi Nichi Shimbun" van 7 November onder den titel „Speelgoed ter zee" eene scherpe critiek op het materieel der vloot. Volgens den schrijver kan geen enkel der in dienst zijnde schepen vergeleken worden met de dread nought's der groote zeemogendheden. Zelfs de nieuwste aan winst der Japansche vloot, de „Kawachi" en de „Settsu", vindt geen genade in zijne oogen, omdat zij te veel verschillende kalibers aan boord hebben, waarmede hij klaarblijkelijk doelt op het gelijktijdig aanwezig zijn van kanonnen van 15 en van 12 c. M. Ook de bewapening van de „Kurama" en de „Ibuki" acht hij niet in overeenstemming met de eischen, welke heden ten dage aan de bewapening van een slagkruiser gesteld wor den. En, gaat hij voort, dan zijn deze, ieder in hunne soort, nog de beste schepen, die wij hebben. Hij gaat nu verder de andere schepon na, om tot de conclusie te komen, dat hunne bewapening en snelheid onvoldoende zijn. Kanonnen van 35.6 c. M. acht hij onmisbaar. De „Iwate", „Tokiwa", „Izuno", „Mikasa", „Yakume", „Shikishima", „Asahi", „Fuji", „Suo", „Sagani", „TaDgo", e. d. acht hij verouderd en van geen nut. Men kan aannemen, dat het marinebestuur het in hoofdzaak met deze beschouwingen eens is; echter belet de zorgelijke toestand der schatkist een sneller tempo in den aanbouw van moderne gevechtsschepen. In aanbouw zijn thans 4 slagkrui sers, waarvan de „Kongo" en de „Hiyei" het afgeloopen jaar te water gelaten zijn, terwijl de rijkswerf te Kure een slag schip van 30000 ton bouwen zal. Volgens courantenberichten schijnt het nu' de bedoeling te zijn tot 1917 nog drie dergelijke 344

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 26