April 1913.] De Militair-Politieke Toestand een paar honderd groote zeeschepen bevatten kan, tot de grootste en best uitgeruste oorlogshaven van Oost-Azië te maken. In 1914 hoopt men met de werkzaamheden zoover te zijn gevorderd, dat het vlootstation kan worden opgericht. De flottiljes, torpedojagers en torpedobooten, tot dusverre gestationneerd te Takeshiki, zijn overgegaan naar Sasebo en naar Makung. Echter schijnt Takeshiki kolen- of torpedo station te blijven. In 1914 hoopt men te Sasebo een bassin gereed te hebben, dat eenige schepen van 30000 ton bevatten kan. Een kraan met een hefvermogen van 250 ton is beschikbaar gekomen. De werkplaatsen te Kure hebben wegens den bouw van de "Fuso" aldaar eeoe aanmerkelijke uitbreiding ontvangen. Het in het vorig verslag vermelde courantenbericht,x) dat 2 schepen type „Fuso" in Engeland besteld zouden zijn, is niet bevestigd. In Engeland zijn 2 jagers en in Amerika 2 onderzeebooten besteld. Het is teekenend, dat deze beslissing van het marinebestuur in de pers over het algemeen met ingenomen heid begroet wordt. De "Jiji" zegt ronduit, dat de Japansche scheepsbouw nog niet in staat is dergelijke schepen even goed en tegen denzelfden prijs als buitenlandsche werven te leveren, eene opvatting, waaruit niet veel vertrouwen in de deugde lijkheid van de vele, in Japan gebouwde oorlogsvaartuigen spreekt; onwillekeurig denkt men hierbij aan hetgeen verleden jaar omtrent de „Umikaze" medegedeeld werd2). Een ander blad, de „Hochi" gaat nog verder; het waarschuwt de mari- ne-autorteiten voor de vele knoeierijen op particuliere werven, welke het blad, evenals rijkswerven, ook uit een technisch oogpunt beschouwd, nog niet tot het bouwen van moderne oorlogsschepen in staat acht. Het wijst daarbij op de „Ikoma", welk schip gewoon eene mislukking wordt genoemd. Metkracht dringt het blad er op aan, dat voorloopig de nieuw te bouwen 348 1) Zie I. M. F. 1912 blz 380. 2) blz 380 van den vorigen jaargang.

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 30