van Japan in 1912. [April 1913. schepen in het buitenland, of anders tenminste onder toezicht van buitenlandsche ingenieurs, vervaardigd zullen worden. Nu schijnt men niet alleen de groote schepen, doch ook het voor hen bestemde zware geschut in Japan zelf te willen vervaardigen. Het blijkt echter, dat de vervaardiging opge dragen is aan de ijzer- en staalfabriek te Muroran (Hokkaido), welke in zeer nauwe verbinding met Yickers Sons and Maxim, Limited staat. Bovendien zijn een paar kanonnen van 35.6 c.M. in den loop 7an October uit Engeland aangekomen. Om niet van ééne fabriek afhankelijk te zijn, heeft het marinebestuur zich ook gewend tot eene fabriek te Kobe. Deze fabriek heeft daarop besloten haar kapitaal met 3 millioen yen uit te breiden, om alle inrichtingen, noodig tot het vervaardigen van zware kanonnen, te kunnen bouwen. Hieronder behoort o.a. eene hydraulische pers van 1200 ton. Yoorts zijn inge nieurs naar Engeland gezonden, om zich in het nieuwe werk te bekwamen. Y/ellicht zullen tegelijkertijd eenige buiten landsche ingenieurs in dienst genomen worden. Proeven met watervliegtuigen werden te Yokosuka gehouden. Curties- en Farman-toestellen zijn daar in gebruik. Bovendien zijn eenige zeeofficieren naar Amerika en Frankrijk gezonden, om zich van de samenstelling en het besturen van water vliegtuigen op de hoogte te stellen. In het najaar werden groote oefeningen gehouden, waartoe de deelnemende schepen in twee partijen, eene roode en eene blauwe vloot, werden verdeeld. Beide partijen waren samen gesteld als volgd Blaume oloot. De commandant, Admiraal Dewa, heesch zijne vlag aan boord van het slagschip „Kawachi". lste eskader: slagschepen „Kawachi", „Settsu", „Aki", „Satsuma", „Katori" en „Kashima". 3de eskader: kruisers lste klasse „Iwate", „Tokiwa", Izuno" en „Yakumo". 5de eskader: kruisers 2de klasse „Tsushima", „Otawa", 349

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 31