van Japan in 1912. April 1912. De oefeningen hadden het volgende verloop: Tusschen 21 en 28 October was men bezig met het gereed maken van de schepen voor de eigenlijke oefeningen. Tus schen 28 October en 4 November werden door elke vloot oefeningen in eskader- en grooter verband gehouden. Daartoe begaf zich de blauwe vloot naar de Westkust van Kyushiu en de roode vloot naar de Zuid-Oostkust van dat eiland,de Zuidkust van het hoofdeiland, terwijl een afzonderlijk smaldeel der roode vloot zich bij den ingang vaa de baai van Tokyo ophield. De derde pe riode begon den 4den November, toen de oorlogstoestand intrad. Den 4den November verliet de blauwe vloot de Ariake-baai (Kyushiu) met bestemming de baai van Tokyo, terwijl een smaldeel de kust Oostwaarts van de binnenzee verkende. De hoofdmachtvan de roode vloot hield zich op tusschen de baai van Tokyo en de Bonin-eilanden, een smaldeel bewaakte den ingang van de baai van Tokyo en een ander werd in de richting van de baai van Ise gezonden. Hieruit volgt den 5den, te 6 u. v m., eene ontmoeting tusschen beide partijen nabij Ise. Nadat het gevecht omstreeks 2 uren geduurd had, werd het op last van den leider afgebroken. In den namiddag van denzelfden dag trok het roode smaldeel op zijne hoofdmacht terug, terwijl de hoofdmacht der blauwe vloot tot Izumi kwam. Den volgenden dag begon zij de baai van Tokyo te nadeien, terwijl de roode schepen aan den ingang dezer baai door een vooruitgezonden smaldeel in bedwang gehouden werden. Te 1 u. n.m. had zich het roode smaldeel, dat den vorigen dag bij Ise in gevecht geweest was, met de hoofdmacht vereenigd en in den morgen van den 7den kwam het tot een slag tus schen beide partijen. Na twee uren geduurd te hebben, werd op last van den leider de strijd afgebroken en ging de roode vloot terug op Boshu en de blauwe naar de Vries-Eiland, van waar uit de twee vloten elkander in den namiddag opnieuw tegemoet gingen. Het hieruit ontstane gevecht eindigde den zelfden avond, te 8 u. n.m., om den volgenden dag te worden voortgezet. In den morgen van den 8sten had nu een slag plaats, welke eindigde met den terugtocht van de blauwe 351

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 33