Beschouwingen* oyer het Velddienstvoorschrift. [April 1913 king van het door den colonnecommandant gewenschte doel meest geschikte maatregelen kunnen treffen dan de minder met den oogenblikkelijken toestand bij de hoofdmacht bekende colonnecommandant zelf. Zoo kunnen b. v. b. ingekomen berichten aanleiding geven tot het zenden van eene afdeeling langs een zijweg, welke door de hoofdmacht juist wordt voorbij getrokken. De commandant daarvan kan nu het best beoordeelen, welke afdeeling het vlugst dien zijweg kan bereiken. Bovendien zal bij een plotselingen overval van de hoofdmacht minder verwarring ontstaan, wanneer zich daarbij een algemeene commandant bevindt, die oogenblikkelijk de noodige bevelen in onderling verband kan uitgeven, dan wan neer ieder ondercommandant op eigen initiatief gaat hande len of, nog erger, bevelen afwacht. Onder „3 Hoofdmacht" van de „troepenindeeling" in bijlage V wordt dan ook rekening gehouden met de aanwijzing van een commandant van dit onderdeel. Bedroeg vroeger de normale sterkte van de infanterie dei- voorhoede i van die der geheele colonne (L. B. V. p. 70), thans bepaalt p. 66 (1) in overeenstemming met p. 60 (niet meer troepen voor den veiligheidsdienst aanwijzen dan noodzakelijk is), dat alnaarmate van de omstandigheden kan worden af gedaald tot x/s van deze sterkte. Moest vroeger de voortroep alleen dan eene infanteriespits afzonderen, wanneer geene cavalerie bij de voorhoede was ingedeeld (L. B. V. p. 71), thans moet zeer terecht zulks vol gens Y. Y. p. 67 (3) altijd geschieden. Dikwijls kan toch de cavalerie worden gedwongen den marschweg te verlaten zon der dat het haar mogelijk is eene cavaleriespits daarop achter te laten. Bovendien wordt door het uitzenden van eene in fanteriespits de voorhoede meer in de diepte geëchelonneerd en vermindert daardoor voor de hoofdmacht de kans om on verwacht onder vuur te worden genomen (vgl. p. 30 (2)). N. h. v. zou het 5e lid van p. 67 beter vóór het 4e lid staan. Bij de samenstelling van dit voorschrift is in de punten 67, 97, 119 en 121 terecht gebroken met de methode, waarbij 355

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 37