April 1913.] Beschouwingen over het Velddienstvoobschkift. uit overdreven vrees voor schematisme zoo weinig mogelijk cijfers voor afstanden enz. werden aangegeven. Zulke cijfers dienen toch slechts om de gedachten te bepalen en om te voorkomen, dat zelfs in normale gevallen de eenheid van handelen verloren gaat door bijzondere denkbeelden van enkele onderaanvoerders, zoomede om eenig houvast te hebben bij het uitgeven van bevelen en het uitzoeken van stellingen, opstellingspunten voor veiiigheidsafdeelingen enz. op de kaart. Flankbevei- Het onderdeel „Voorhoede" eindigt met een punt, dat daarin Fla^k/k niGt geh0el thuis behoort> omdat het niet alleen behandelt het k*"geJ voortdurend zijwaarts waarnemen van het naast den marsch- weg gelegen terrein door onderdeelen van de voorhoede, maar zich ook uitstrekt over patrouilles en zijtroepen, door de hoofd macht uitgezonden en over flankdekkingen. Wat is nu het verschil tusschen deze flankdekkingen en die in de punten 70 t/m 72 genoemd? Die van p. 69 beschermen slechts door waarneming de hoofdmacht tegen vijandelijke afdeelingen van betrekkelijk geringe sterkte, doch hebben niet tot taak de hoofdmacht tijd en ruimte te verschaffen, om zich tot het gevecht te ontwik kelen of het te ontwijken (p. 70(1) juncto p. 64 (1)). Zij worden dus slechts uitgezonden bij frontmarschenwanneer het ter rein dan wel de gezindheid van de bevolking van dien aard is, dat de doorzoeking van het zijwaarts van den marschweg gelegen terrein niet uitsluitend kan worden overgelaten aan de voorhoedecavalerie, waarmede in normale gevallen kan worden volstaan. (Cavalerie eigent zich over't algemeen beter voor flankbeveiliging dan infanterie, zooals ook uit p. 69 (2) valt op te maken). De punten 70 en 71 daarentegen zouden den naam kunnen dragen van „beveiliging bij flankmarschen" terwijl p. 72 tegelijk wijst op de nadeelen van flankdekkingen in het algemeen, op het nut van flankdekkingen, die bij een frontmarsch als eene soort van marschgroep (G. H. p. 35(2)} worden gebezigd en op het nut van flankdekkingen als vei- ligheidsafdeeling. Uit p. 69 blijkt verder, dat behalve: 356

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 38