April 1913.] Beschouwingen over het Velddienstvoorschrift. tailleerde verkenning van den vijand slechts oogenblikkelijke waarde heeft. Deze nadeelen van verkenning en voorberei ding van nachtmarschen gelden echter niet in die mate in den oorlog tegen een B. V. (vgl. wat nachtgevechten betreft G. H. p. 123 (2) en p. 124 (2)). De Engelsche „Field Service Regulations" bevatten de vol gende aanwijzing: „In a reconnaissance for a night march the „ïoute schould be examined both by day and by night. The „best method of protecting the march of the column should „be ascertained, enz". HierbÜ wordt er dus niet van uitgegaan, dat de beveili ging in hoofdzaak geschiedt, zooals over dag, zooals V. V p. 76 voorschrijft. Hoewel de voorschriften omtront de beveiliging in de F. S. R. overigens vrijwel overeenkomen met die in V. V. p. 199 (6) en (7), kan toch eene bestudeering van deze Engelsche handleiding ten zeerste worden aanbevolen, voornamelijk wat betreft de wenken omtrent die punten, waarop bij de ver kenning reeds moet worden gelet en omtrent de voorberei dingen, die moeten worden getroffen om afdwaling van de colonne of van onderdeelen daarvan te beletten. Marsch- Hoewel ons veldleger of een gedeelte daarvan misschien VdS" een belang"jken strijd in bergterrein zal moeten voeren, ont bergterrein. breekt in het Y. V. een hoofdstuk, dat speciaal gewijd is aan de eigenaardige kenmerken van de marschen, de legering en den veiligheidsdienst in het gebergte, terwijl in de G-. H. evenmin een hoofdstuk wordt aangetroffen, handelende over het gevecht in het gebergte. Wat de marschen betreft, zoo ware hierbij o. a. te wijzen: op het verhoogde belang van voorafgaande verkenning der wegen en paden; op de omstandigheid, dat colonnes in het gebergte al zeer spoedig bijzonder worden uitgerekt en dat dit een der oor zaken is, waardoor zij slechts langzaam vorderen; 360

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 42