Beschouwingen over het Velddienstvoorschrift [April 1 913. op het nut van het marcheeren in verschillende colonnes, die elk in staat moeten zijn bij tegenstand zelfstandig terrein te winnen; op het belang van het onderhouden van seingemeenschap tusschen de verschillende colonnes onderling en met den A. B. door alle middelen, die de techniek ons ten dienste stelt, van af de meest primitieve tot de meest moderne toe; op de speciale maatregelen, die moeten worden genomen om opstoppingen in de colonnes te voorkomen; (de voorhoede met genie ver vooruitzenden; afdeelingen infanterie bij de artillerie indeelen om deze op moeilijke weggedeelten vooruit te helpen; geen voertuigentreinen bij de troepen; enz enz, Wat de marschveiligheidsdienst betreft, zoo zou kunnen worden gewezen: op het gevaar van het marcheeren door dalen en passen, vóórdat de nevenliggende hoogten door eigen troepen worden beheerscht; op de voor- en nadeelen, welke verbonden zijn aan het ge bruik van marcheerende en van staande flankdekkingen en flankpatrouilles en de wijze, waarop deze moeten worden gebruikt; op het nut van mitrailleurs bij de voorhoede, enz. Voorpostendienst. De wijze, waarop dit gedeelte van den veiligheidsdienst in Algemeene het V. V. is behandeld, kan een stap in eene goede richting Bepalingen, worden genoemd. De kern van den nieuwen geest is neer gelegd in p. 82, waarin wordt vermeld, dat omtrent de wijze van optreden der voorposten slechts algemeene gezichtspun ten en beginselen kunnen worden gegeven en dat in elk bij zonder geval de voorpostendienst naar omstandigheden moet worden geregeld. Vroeger werd deze dienst veel te schematisch in den L.B.V. behandeld. Men kreeg te veel den indruk, dat „stelselmatige voorposten" regel, „marschvoorposten" uitzondering waren, ter- 361

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 43