April 1913.] Beschouwingen over het Velddienstvoorschrift wijl juist eerstgenoemde veilig kunnen worden gerangschikt onder „voorposten in bijzondere omstandigheden." Zij worden n. 1. toegepast in den vestingoorlog, of bij den strijd om permanente stellingen door de troepen in het voorterrein, zoowel bij aanvaller als verdediger en voorts bij kust- en rivierbewaking. De wijze, waarop nu de voorpostendienst in het V. V. is omschreven, komt meer overeen met de werke lijkheid in den bewegingsoorlog, welke in verschillende nuan ces zal varieeren tusschen de beide uitersten, welke vroeger werden aangeduid met de namen „stelselmatige" en „marsch- voorposten." Hoewel eerstgenoemde naam niet in den L. B. V. voorkwam, was zij toch algemeen gebruikelijk; laatstge' noemde naam, die tot allerlei verwarring aanleiding gaf, is nu ook wijselijk geheel uit het V. V. verdwenen. Voorposten- Het is evenwel jammer, dat hierbij dient te worden opge- ten en Veld- merkt, dat de voorschriften omtrent het gebruik van en het wachten, onderscheid tusschen voorpostendetachementen en veldwach- ten aanleiding kunnen geven tot misverstand bij hen, die de verschillende punten van het V. V. niet zeer nauwgezet bestudeeren en onderling vergelijken. Verduidelijking zou o. a. mogelijk zijn door eene andere volgorde van behandeling. Deze is thans als volgt. ISTa eenige algemeene beschouwingen in de punten 81 t/m 84, waarover later, geeft p. 85(1) in het kort aan, hoe een troep zich beveiligt, die zonder ernstig door den vijand te worden bedreigd - na een afgelegden marsch halt houdt. Hoewel noch hier, noch in eenig voorgaand punt eenige aan wijzing omtrent voorpostendetachementen is te vinden, ver meldt p. 85(2) plotseling, dat het, bij het verminderen van den afstand tot den vijand, noodig kan worden tusschen de „voorpostendetachementen" en de rustende troe penmacht eene voorpostenreserve te plaatsen. Eene definit omtrent voorpostendetac^--- iten volgt eerst later in p. 92(2), juncto p. 108. Bleek uir den L. B. V. duidelijk, dat het gros en 362 detachemen- 1) Zooals deze alinea bij het le wijzigingsblad is gewijzigd

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 44