Beschouwingen over het Velddienstvoorschrift [April 1913. de voorpostendetachementen rechtstreeks ondergeschikt wa ren aan den voorpostencommandant en de veldwachten aan de commandanten der voorpostendetachementen, teiwijl het onderscheid tusschen beide laatstgenoemde soorten van veiligheidsafdeelingen in dien Leidraad voor iedeieen begrijpelijk was, thans wordt in p. 92 (2) dit onderscheid af hankelijk gemaakt van de sterkte der veiligheidsafdeelingen, (1) hetgeen aanleiding geeft tot de meening, dat vooipostende- tachementen en veldwachten tegelijk rechtstreeks onder de be velen van den voorpostencommandan kunnen staan. Toch is, zooals uit andere punten van het voorschrift blijkt, het onderscheid tusschen voorpostendetachementen en veldwachten in hoofdzaak hetzelfde gebleven als vroeger. Volgens p. 110(1) beveiligt het voorpostendetachement zich door veldwachten, volgens p. 103(3) bepaalt de voorpostencommandant ongeveer de plaats van de voorpostendetachementen, terwijl in het geheele hoofdstuk geene enkele aanwijzing is te vinden, waaruit zou kunnen worden opgemaakt, dat hij ook de plaats van eene veldwacht kan aangeven. Volgens p. 117 ontvangt de veld wachtcommandant zijne bevelen van den Commandant van het voorpostendetachement en bepaalt deze de plaats der veldwachten. Volgens p. 103 (3) worden de voorpostendeta chementen, volgens p. 110 (3) de veldwachten van elk vooi- postendetachement van den rechtervleugel af doorloopend genummerd. In p. 134 (1) komt de volgende uitdrukking voor: „het voorpostendetachement, waartoe de veldwacht behoort." Ten slotte zullen bij voorpostenopstellingen, die gedurende meerdere dagen moeten blijven, de voorpostendeta chementen volgens p. 102 (1) veelal om de 2X-U UUL de veldwachten als regel om de 24 uur worden afgelost. Uit deze verschillende punten blijkt dus duidelijk, dat een voor postencommandant, die eene veldwacht tot rechtstreeksche beveiliging van de hoofdmacht in de lijn der voorpostende- 363 (1) In verband met deze wijze van onderscheiden zou de vra ig kunnen rij zen, wat men onder eene cavalerieveldwacht dient te verstaan (p. 143(7), 145 en 152).

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 45