Beschouwingen over het Velddienstvoorschrift [April 1913. Misschien zijn zelfs de voorposten reeds in gevecht gewik keld, als de hoofdmacht opbreekt. Ook mag niet worden vergeten, dat men vaak tot het aan vaarden of voortzetten van den terugtocht zal genoodzaakt zijn, doordat de terugtochtslijn wordt bedreigd. De rechtstreeks vervolgende, dan wel zich in front bevindende tegenstander zal als regel, zoodra hij de lucht krijgt van dit voornemen, onmiddellijk tot den aanval overgaan om te trachten zijn te genstander vast te houden. Dienzelfden 18n October 1812 had St. Cyr zijne stelling op den rechter Dunaoever bij Polozk verdedigd tegen een aanval van Wittgenstein. Toen Steinheil, die den 16n bij Poidruisk de Duna was overgetrokken, den 18n met zijn gros Polju do witschi op 30 K. M. N.O. van Polozk bereikte, besloot St. Cyr om met het aanbreken van het duister den terug tocht op den linkeroever in te leiden. Toen Wittgenstein zulks bemerkte, ging hij dadelijk tot den aanval over. Het gelukte St. Cyr evenwel om na een hevigen strijd te 3.00 v. m. den linkeroever te bereiken en de bruggen achter zich te verbranden. Het kan echter ook voorkomen, dat de bezwaren tegen het doen betrekken van de voorposten door de achterhoede minder groot zijn, in welk geval het beter is geen andere troepen daarvoor aan te wijzen, omdat het onvermijdelijk daaraan verbonden heen en weer ma.rcheeren ten nadeele komt aan de rust, die de troepen in hun geheel zullen genieten. In elk concreet geval dient dus de A. B. te beoordeelen, wat het beste is. De voorschriften omtrent de wijze, waarop de voorposten- Regeling dienst zich uit den marschveiligheidsdienst ontwikkelt, zijn voVornposteenn. belangrijk gewijzigd. In de le plaats doet de A. B. zijne dienst bevelen daaromtrent niet meer rechtstreeks aan den voor- VerPHchtin- postencommandant toekomen, maar aan den commandant der gen van den hoede. Ten tweede geschiedt zulks niet meer door commandant. middel van het legeringsbevel, maar ontvangt genoemde auto- 371 voorposten- achter

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 53