van Japan in 1912. [April 1913. gevolgen niet onderschat wordenzij verschaffen land- en zeemacht een psychologisch wapen, dat in de werkelijkheid van meer waarde zal blijken dan de door de techniek geleverde strijdmiddelen. Op ander gebied was het jaar 1912 merkwaardig door de kabinetscrisis in December, eene gebeurtenis, welke nauw samenhangt met Japan's leger- en vlootpolitiek. Reeds meermalen werd melding gemaakt van de plannen tot oprichting van twee nieuwe divisiën als eerste schrede op den weg, die tot een totaal van 25 divisiën in tijd van vrede moest leiden, en van de vermeerdering en vernieuwing van het materieel der zeemacht. Het kabinet Saionji had verleden jaar de legeruitbreiding weten uit te stellen, doch moeten berusten in den aanbouw van nieuwe schepen. Ech ter waren de voorstanders der legeruitbreiding, met den machtigen Maarschalk Prins Yamagata, voorzitter van den Staatsraad, aan het hoofd, niet van zins het van uitstel tot afstel te laten komen. Ook kon de Choshu-clan, die in het leger de overmacht heeft, natuurlijk niet verdragen, dat haar mededinger, de Satsuma-clan, die de marine beheerscht, hare voorstellen althans gedeeltelijk uitgevoerd zag. Men ging zoo ver, dat in Korea reeds grond voor kazernes en oefeningsterreinen aangekocht en met den bouw van kazernes begonnen werd. Er werd geen moeite gespaard om invloed rijke personen voor de uitbreidingsplannen gunstig te stem men, en de tegenstand van eenige bekende figuren in de financieele wereld werd overwonnen door hun uitzicht te geven op de militaire fabriek te Senju, indien deze, om te bezuinigen, verkocht mocht worden; vele leden van den rijksdag werden tot het bijwonen van de Keizer manoeuvres en van de daarbij gebruikelijke feestmaaltijden uitgenoodigd, enz. Zoo kwam het vraagstuk bij het opmaken van de ontwerp begroting voor het dienstjaar 1 April 1913 31 Maart 1914 opnieuw aan de orde en het Ministerie van Oorlog was thans vast besloten voet bij stuk te houden en niet in verder uitstel 323

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 5