April 1913. De Fransche Legermanoeuvres. nieuwe opdracht, tengevolge waarvan zij om 12 uur ter hoogte van Richelieu was. Om ongeveer 12 uur hadden de W. colonnes de volgende lijn bereikt: Ingraude—St. Gervais les Trois Clochers—Saint Christophe— Fay la Vineuse Neuil Ceaux. 's Middags. De marsch der W colonnes wordt verder ongestoord voort gezet. Voor de uitvoering van hare nieuwe opdracht moet de 7e cavalerie-divisie een gevaarlijken flankmarsch maken, die dank zij de weinige voortvarendheid van een regiment Weste lijke Cavalerie met eene sectie mitrailleurs zonder moeilijk heden verloopt. De geheele divisie marcheerde met vieren langs den grooten weg Richelieu-Jaulnay zonder eenige flank beveiliging; de westelijke cavalerie bracht wel hare mitrailleurs in stelling (wagenvuur) en liet een zeer klein gedeelte tot het gevecht te voet afzetten, doch tot vuren kwam het niet de afstand zal hoogstens 7 a 800 M. hebben bedragen. Het meest interessante gedeelte van dezen dag speelde zich af in het Zuiden bij Dangé- Daar ontstond een samen treffen tusschen de le cav, div., die Port de Piles met het 3e dragonders bezet bad, en de Koloniale brigade, die om on geveer 3 uur n. m. bij Dangé aankwam. Voor dat uur waren aldaar verschillende transporten, ook van de vliegparken, die St. Maure trachtten te bereiken, in handen der cavalerie gevallen. Het gevecht, dat ontstond tusschen de kolonialen en de cavalerie, werd door de scheidsrechters beslist ten voordeele van de eerstgenoemden. Bij dit treffen kwam ook de trein van de le cav.-div. op 15 a 1800 M. van Dangé in de verdrukking, zelfs zóó, dat het escorte genood zaakt was in stelling te komen. Eerst om 5 uur n. m. kwam het op automobielen vervoerde bataljon ter plaatse, (de oorzaak van deze late komst wordt nergens opgehelderd), te laat natuurlijk om nog eene verandering in den toestand te kunnen brengen. 386

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 68