De Fransche Legermanoeuvres. [April 1913. Na een vuurgevecht, dat van beide zijden met nadruk werd gevoerd, worden plotseli ng de brug en de dij k van toeschouwers, autos,' rijtuigen enz. gezuiverd en nadert in vluggen pas eene stormcolonne, ter 3terkte van ongeveer comp., die door- dringt over de brug (deze was gebarricadeerd en nog geen enkele man van West was aan de brug geweest), spoedig gevolgd door meerdere kleine afdeelingen. Met een luid hoerah stormt alles voorwaarts en hoewel het élan van deze troepen na eenige uren (18 K.M.) marcheeren bewonderd mag worden, kwam het geheel ons toch al zeer onmogelijk voor en deed dus denken aan de stormcolonnes van Napoleon op de brug bij A.rcola. Vaneen vuuroverwicht van de W. troepen was geen sprake; aan de zijde van den verdediger brak op het zien der stormcolonnes een oorverdoovend snelvuur van geweren en mitrailleurs los, terwijl de doffe knallen, die daar tusschen gehoord werden, moesten aangeven dat de brug onder het vuur der lichte belegeringsartillerie was. Be denkt men verder, dat aan de zijde der aanvallers nog geen artillerie was in stelling gebracht en dat de divisie nog op éen uur afstand was, dan mag het zeker zeer juist genoemd worden, dat de W. troepen, hoewel zij zich al in den N. O. rand van Pouzay meenden genesteld te hebben, door arbitrale uitspraak weder worden teruggezonden en dat de brug weder in handen komt van de Oostelijke troepen. Als gevolg van een en ander treedt op dit gedeelte van het slagveld eene pauze in. Aangezien niets ons hier meer bond, begaven we ons naar Nouatre en konden door een order, door een der scheidsrechters aan zijn ordonnans gegeven, vernemen, dat het nu interessant zou worden bij Noyers. Al spoedig merkten we, dat we op het goede punt waren, want daar aangekomen zagen we, dat de 19e divisie bezig was bij Marcilly troepen over de rivier te zetten middels gekoppelde pontons. In de meest volmaakte orde werden de troepen daar overgezet (per gekoppelde ponton 60 man) en werden onmiddellijk afdeelingen vooruit ge zonden om den verderen overgang te dekken en om bezit te nemen van het bij Nouatre aanwezige pontveer. 391

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 73