De Fransche Legerhanoeüvres. April 1913. Oost-partij. De commandant van Oost, die nu al zijne krachten vereenigd heeft, wil in het laatste rayon, dat bem gunstig is om een oprukken van West in N.O. richting tegen te gaan, nogmaals stand houden en beveelt daartoe: Stand houden met de reserve en 9e. divisie in het front Pou- zay- Maillé- Draché- Sepmes- Baurnan. De divisie Kolonialen en Chasseurs gedurende dien tijd verzamelen achterwaarts links van Bournan om daarmede op het gewilde oogenblik een tegenaanval te doen op 's vijands rechtervleugel. De 7e. Cavalerie-divisie zal de beweging van die zijde dekken en daarna deelnemen aan den tegenaanval. Uitvoering. Langzaam maar zeker worden in den vroegen morgen van den 17en de vooruitgeschoven Oostelijke troepen terug gedrongen op hunne verdedigingslijn. Het Xe. korps dringt het krachtigst voorwaarts en wel in die mate, dat de com mandant van Oost gedwongen is den W. vleugel te verster ken. Als gevolg daarvan kon de voor den tegenaanval bestemde afdeeling niet geformeerd worden, want de Kolo nialen kregen opdracht naar Sepmes te gaan. Ondertusschen rukte de voor de omvatting bestemde W. afdeeling steeds verder voorwaarts. Aangezien deze afdeeling een grooten afstand had te doorloopen, kwam deze beweging weinig tot haar recht, want toen de voorste afdeelingen in gevecht kwamen, werd de manoeuvre om 11 uur geëindigd. (Om 12 uur was het déjeuner door President Faillières aangeboden). Voor den Leider zou het echter vrij gemakkelijk geweest zijn, wilde hij een mooi schouwspel laten zien, toch een tegenaanval te hebben laten uitvoeren. Het moet echter gezegd, dat gedurende deze manoeuvres nimmer in die richting gewerkt werd, integendeel, steeds werd getracht de werkelijkheid zooveel mogelijk nabij te komen. 393

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 75