De Fransche Legebmanoeuvres. [April 1913. Yoor het overbrengen van berichten beschikte de arbi trage over: le. Een telegraaf- en telefoonnet; 2e. Ordonnansen (automobiel, wielrijders en cavaleristen). Het telegraafnet bestond uit: a. een centrale post (draadloos) voor den Leider der ma noeuvres b. een hoofdpost voor iederen groeps-Chef; c. bij uitzondering enkele secundaire posten voor de ver binding met den Chef van de groep. In afwijking van de voren genoemde instructie was bepaald: dat het terrein tusschen de groepen van scheidsrechters ver deeld zou worden in zönes, die niet zouden worden begrensd door lijnen van een denkbeeldigen veelhoek, door wegen of door vaste lijnen op het terrein, maar die zouden overeenstemmen met het front van eene divisie infanterie. Hoewel de dienst der scheidsrechters natuurlijk door ons niet te controleeren was, zoo dient toch wel vermeld, dat bij de verschillende ontmoetingen, waarvan wij in den loop der ma noeuvres getuige waren, steeds tijdig en voldoende scheids rechters aanwezig waren en verder, dat de besluiten spoedig na eene gezamenlijke bespreking werden kenbaar gemaakt en uitgevoerd. Eene speciale regeling was verder getroffen voor het over schrijden van de spoorwegen buiten de gewone overgangen. Daartoe waren langs de in aanmerking komende lijnen op afstanden van 100 tot 300 M. Genisten geplaatst, voorzien van roode en groene vlaggen. Deze waren, na bekomen toestemming van hun chef, tot wien de aanvrage tot over- schijding van den spoorweg moest worden gericht, gemachtigd om de treinen tot stilstand te brengen. Infanterie. Het voorkomen der infanterie (de tenue is hier buiten be schouwing gelaten, want die is, behalve van de cavalerie, over 395

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 77