De Fransche Legerhanoeuvres. [April 1918. verzameld, om dan met de daarvoor tevens gereed gehouden gesloten afdeeling onder het spelen der muziek en met ont plooide vaandels tegen een bepaald punt dien stoot uit te voeren. Tegelijkertijd gaat dan de tirailleur-linie, versterkt met de daarachter volgende ondersteuningstroepen, tegen andere punten van 's vijands opstelling ten aanval voor waarts. Eigenaardig was het te zien, dat de troep, die met een stormaanval werd bedreigd, de stelling verliet en eveneens tot den stormaanval overging. Het uitvoeren van den stoot middels die gesloten massa's kan n. o. m. den Franschen tegenover een tegenstander, die voor dit doel zijn mitrail leurs gereed houdt, reusachtige verliezen kosten. Het élan, waarmede die aanvallen zelfs na zware marschen, na uren lang vechten en over geploegd land, werden uitgevoerd, liet echter niets te wenschen over. De infanterie is zwaar bepakt. Het onder alle omstandig heden marcheeren met den zwaren kapotjas lijkt ons minder wenschelijk, hoewel daardoor het medevoeren van den hinder lijken rol wordt voorkomen. Aan den ransel is bevestigd het pioniergereedschap (aan de linkerzijde met den steel naar boven), een bosje brandhout en verder de kookpannetjes. De Chasseurs alpins zijn bovendien nog voorzien van een bergstok met haak; het geweer dragen deze troepen meestal en ban- doulière. Zeer praktisch leek mij het medevoeren van cantine-wagens (vermoedelijk per regiment). Evenals in 1910 trof weder de handigheid, waarmede de fransche infanterist zich, zelfs in korte rusten, spoedig iets gereedmaakte, als koffie, gebakken aardappelen, enz. Ieder soldaat moest ook voor zichzelf zorgen, want keukenwagens werden niet medegevoerd in tegenstelling met de manoeuvres in 1910. Cavalerie. De Cavalerie maakte een goeden indruk; er werd vlot gereden. De manoeuvreervaardigheid hebben we slechts éénmaal (Pas- 397

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 79