April 1913.] De Feansche Legerhanoeuvres. de-Jeu) kunnen beoordeelen. Toen ging echter alles zeer vlot, hoewel de manoeuvre werd bemoeielijkt door vrij diepe, langs den weg loopende droge slooten. Het nemen van die hindernis veroorzaakte geen noemenswaardige verwarring. De paarden zagen er zeer goed uit, zelfs nog den laatsten dag, terwijl er zeer veel van hun krachten was gevergd. De kurassiers en dragonders zijn door de kurassen en helmen op zeer groote afstanden waar te nemen. Als bijzonderheid zij vermeld, dat de kurassiers de sabel rechts en de karabijn links aan het paard dragen. Er wordt veel gebruik gemaakt van het gevecht te voet, waarbij dan de pelotons meestal in groepen of in hun geheel met éénen uit de flank terrein naar voren winnen. De hand- paarden werden meestal op zeer groote afstanden achtergelaten. Voor zoover wij konden waarnemen, werd steeds eene reserve te paard achtergehouden. Artillerie. Omtrent de veld-artillerie valt niet veel te vermelden, voornamelijk omdat wij er niet zoo dicht bij konden komen als wel noodig is, om verschillende zaken te kunnen beoordeelen. In beginsel zijn in stap de bedieningsmanschappen op gezeten, doch kunnen ook op 2 gelederen achter den vuurmond volgen. We namenzeer goed gedekte stellingen waar, doch ook het tegendeel, observatie-ladders hebben we niet gezien; wel zagen we gebruik maken van een caisson. Meer is te vermelden omtrent de belegerings-artillerie en wel speciaal omtrent het vervoer, o.a. van den mortier van 220 m. M. De gewone vervoerwijze is, dat mortier, affuit en bedding ieder afzonderlijk worden vervoerd, geladen op wagens getrokken door 8 paarden. Gedurende deze manoeuvres werd echter een proef genomen met het vervoer middels een zg. „tracteur." Deze automobiel was vervaardigd door de firma Panhard-Levassor. Aan den tracteur waren, op de wijze als affuit en caisson verbonden zijn, aangehangen 3 wagens: 1 voor den mortier (totaal gewicht 3680 K. G.); 1 voor de 398

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 80