De Fransche Legermanoeuvres. [April 1913. affuit (4270 K.G.); 1 voor de bedding (4230 K.G.). Op den tracteur waren geladen: hijschkraan, zware eiken planken, ijzeren piketten, touwwerk enz. Voor het vervoer op de gewone wijze zouden noodig zijn geweest 30 paarden, n.l. 8 voor ieder voertuig en 6 voor het transport van het toebehooren. Deze vervoerwijze spaart dus veel paarden uit, wat met het oog op de aavulling in oorlogstijd al een groot voordeel is, terwijl ook onderhoud en verpleging eenvoudiger zijn. De colonne- lengte van een stuk op de gewone wijze vervoerd is 70 M. tegen over 25 M. door middel van den tracteur. Alle bewegingen, ook het in de stelling brengen, werden door den tracteur verricht. De auto is voorzien van een spil, die haar in staat stelt met een snelheid van 2 K.M, in het uur een kabel meteen gewicht van 4000 K.G. op te winden. Na dus eene steile helling alleen te hebben genomen, kunnen middels den kabel de overige voertuigen omhoog worden gehaald. Het eigenaardige van de auto is daarin gelegen, dat de 4 raderen met motoren verbonden zijn, zoodat er volledig con tact is met den bodem. Gedurende de manoeuvres heeft de tacteur zich in allerlei terreinen en met succes bewogen. De tracteur Panhard met motor op de 4 wielen, die ook alle 4 voor besturing kunnen worden gebruikt, weegt leeg 4 ton en kan met 2 a 3 ton beladen worden. Op een goeden weg en in niet te geaccidenteerd terrein, kan hij 20 ton trekken, eigen gewicht niet inbegrepen. Spoorwijdte is 1.45 M., de lengte van het chassis 4.85 M.; hij kan keert maken zonder achterwaarts te gaan in een cirkel van 9 M. middellijn; met achterwaarts gaan, op de plaats als iedere andere auto. In vlak terrein kan hij met zijn sleep 17 K.M. per uur doen, gedurende de manoeuvres liep hij met eene snelheid van 8 a 10 K.M. Hellingen van 4 op 100 en 8 op 100 kun nen bij eene snelheid van 17 K.M. met de 4e en 3e versnelling worden genomen. Vorenstaande bijzonderheden werden ont leend aan La France Militaire. J) Den laatsten dag van de 399 1) 3 Oct. 1912 No. 8G75.

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 81