April 1918.] De Fransche Legermanoeuvres. manoeuvres zagen wij de batterij belegeringsartillerie en daarbij dus ook den tracteur met zijne aanhangwagens. Dit geheel reed tegen eene helling op, die wij liever niet per flets namen. In die helling was een bijna rechthoekige bocht, die echter zonder eenig bezwaar door dit samenstel van voertuigen ge makkelijk genomen werd. De bedienings-manschappen liepen toen naast de wagens. De munitie werd vervoerd op gewone wagens. Genie. Bepaalde genie-werkzaamheden hebben we niet gezien. Het was ons niet van te voren bekend, dat een schraagbrug zou worden gebouwd; dit werd eerst bekend uit de bestudeering der verslagen in La France militaire. Wel zagen we dit wapen gebruiken als infanterie en vonden ditzelfde o. a. ook ver meld in dagbladen. We waren nl. getuige van het afsnijden van eenige als achterhoede ingedeelde compagnieën genietroe pen. Wielrijders Zooals reeds in het verslag der manoeuvres werd opge merkt, werden aan beide zijden door de cavalerie-divisiën de wieliijders gebruikt voor de beveiliging gedurende den marsch. Wielrijders in gevecht hebben we helaas niet kunnen ontdekken, we hadden dit gaarne gezien, omdat we dan zelf hadden kunnen constateeren, in hoeverre last werd onder vonden van het opvouwbare rijwiel. Dat zij dit gedurende het gevecht op den rug medevoeren, blijkt uit de volgende aanhaling uit Le Matin: „pliaient leurs machines comme on plierait un mouchoir „et s' embusquaient dans les champs." Aangezien niets omtrent het tegendeel vermeld werd, mee- nen we te mogen aannemen, dat er weinig hinder van wordt ondervonden, t Wil ons voorkomen, dat deze wijze van medevoeren voor de wielrijders ook de juiste is. Op deze wijze toch kan men alle menschen in het vuur brengen, terwijl na het eindigen van het gevecht niet terug gegaan behoeft te worden om de wielen op te halen. Overdreven 400

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 82