Bovendien wordt de bereiking van het doel het vormen van juistsnelleaanslagschutters betrekkelijk weinig bevor derd door individueele schietoefeningen. Het aantal dier oefe ningen is daartoe ook te gering. Strenge handhaving van het bepaalde op blz. 35 S. V. I. behoort het beoefenen van dien aanslag gedurende het geheele jaar veelvuldig herhaald te worden) vormt, gelet op het principe van den j. sn. aanslag, bij afgerichte militairen nog even goed als bij recruten, de kern van het onderwijs. Wordt aan de beoefening van den aanslag te weinig tijd en zorg besteed soms heelemaal achterwege gelaten dan komt eigenlijk het gebeele schietonderricht in de practijk neer op het wekelijks verschieten van 5 patronen, hetgeen m. i. de bereiking van het beoogd doelhet vormen van juistsnel leaanslagschutters in een ver verschiet doet verdwijnen. Men beseft nog lang niet algemeen, dat, als de man het alleen van die 5 patronen moet hebben, men hem gerust even goed met het geweer b. v. zou kunnen laten visschen. Hierin ligt het gevaar der individueele sc/ifefoefenin gen. Zij worden als hoofdzaak, de aawsto/oefeningen als bijzaak be schouwd, terwijl het juist andersom zou moeten zijn. Moet ons opleidingssysteem dusdanig ontzield uit krachteloosheid van het onderricht en der onderwijsmethode, gedoemd zijn tot een slechts tijdelijk bestaan Het mooie onzer schietopleiding is o. a. dat zij bij uitstek geschikt is tot ontwikkeling van energie bij den man, die door eigen oefening en eigen inspanning steeds betere resultaten moet bereiken. Ontbreekt bij den onderwijzer echter de geschiktheid, de wil om die energie op te wekken, worden de aanslagoefeningen verwaarloosd, dan wordt het doel—het vor men van juistsnelleaanslagschutters nooit bereikt. Het is er mee gesteld als met zoovele andere handelingen. Ook een pianospeler heeft zijne bewegingen langzamer hand en met moeite leeren uitvoeren, zich gaandeweg het meester schap verzekerende over het spel zijner spieren, hare opeen volgende of gelijktijdige samentrekkingen en den graad harer 408 April 1913] SCBTETOPLEIDING EN LEGER WEDSTRIJDEN.

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 90