samentrekking. Hij probeerde niet terstond eene sonate van Beethoven te spelen (vgl. het schieten met scherp), doch begon met vingeroefeningen (vgl. de oefeningen in den aan slag) en herhaalde die ook later, nadat hij reeds verge vorderd was onophoudelijk. Zonder dusdanige oefening zou hij een brabbelaar zijn gebleven. Dagelijks oefenen in de geheele manipulatie der schiethande- ling, waarbij steeds gestreefd wordt naar verbetering en volmaking dier handeling, bovendien veel gymnastiek, vooral veel gymnastische aanslagoefeningen en richtoefeningen op vizierafstanden, hebben meer nut dan, ik zou haast zeggen, alle individueele oefeningen met scherp tezamen. Ware het niet dat ze nut hadden tot meting der individueele vaardigheid, tot opsporing en verbetering der fouten van de verschillende individuen, als een speciaal gevolg van het schieten met scherp ontstaan (knal en terugstoot), individueele oefeningen met scherp zouden bij afgerichte militairen niet beslist noodzakelijk zijn.*) Onderricht moet dus worden gegeven, onderricht, en veel meer dan vroeger, in den juist-snellen aanslag; onderricht dagelijksch en intensief. Enkele oefeningen met scherp, om te wennen aan knal en terugstoot, om te wennen aan het schieten op de verschillende afstanden op schijven van de natuurlijke grootte ,om de individueele vaardigheid te meten, zijn voldoende. Van de onderwijzers bij het schietonderricht moet echter kracht uitgaan; ze moeten opgeleid zijn voor hun taak, de methode van onderwijs begrijpen. 409 ScHiETOPLEiDiNGr en Legerwedstkijden. [April 1913. Het schieten met patronen voor verkorte afstanden heeft, uitgezonderd ten opzichte van het wennen aan knal en terugstoot, hetzelfde nut, waarom in het hiervoren aangehaald artikel een lans werd gebroken voor den weder invoer van ons vroegere schieten met marga. Worden per bataljon enkele recrutengeweren van nieuwe loopen voorzien dan kan zonder schade voor onze andere geweren bedoeld schieten plaats vinden en wordt met veel minder kosten (ook de kogeltjes en hulzen kunnen steeds gemakkelijk verzameld, de eerste weder omgesmolten worden) nagenoeg het zelfde bereikt als met onze ind. schietoefeningen. De spreiding van het wapen was bij schieten met marga zeer gering.

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 91