April 1913.] Schiet opleiding en Legerwedstrijden niet waren gehouden; bestond al bij den onderwijzer een juist begrip der snelheid, dan ontbrak toch meestal het mid del om die snelheid te controleeren, daar een tertshorloge slechts zeer gebrekkig door een anderen tijdmeter is te ver vangen. Waardeeringstabellen zijn, dank zij de Legerwedstrijden, thans aanwezig; de behoefte aan tertshorloges moet thans algemeen worden gevoeld. Huiverig als men misschien is om die tertshorloges uit daarvoor niet bestemde fondsen aan te schaffen, zou het m. i. gewenscht zijn, dat het Legerbestuur in deze aangelegenheid zijn wil kenbaar maakte. Tot slot nog het volgende, Thans moet opnieuw een vol jaar verloopen, alvorens de wedstrijden weder zullen plaats hebben. Die tijd lijkt mij te lang. De belangstelling, eenmaal opgewekt, moet gaande gehou den worden. Met intensief oefenen moet niet eenige weken, hoogstens eenige maanden vóór het begin der wedstrijden worden begonnen; dergelijk oefenen moet het geheele jaar door plaats vinden. Op onderwijsinrichtingen wordt, ten einde den ijver der leerlingen voortdurend aan te wakkeren, het heele jaar door met geregelde of ongeregelde tusschenpoozen „schriftelijk werk" opgegeven. Door voetbalvereenigingen worden het geheele seizoen wed strijden gehouden, ten einde steeds getraind te blijven, wat zonder die wedstrijden minder gelukken zou. Daar de korpswedstrijden zonder bezwaar m. i. elke 3 maan den kunnen plaats vinden, lijkt eene zoodanige regeling mij om vorenvermelde redenen gewenschter. De belangstelling en ijver zouden dan voortdurend worden gaande gehouden, ter wijl bij de compagnieën door die wedstrijden een beter over zicht verkregen zou worden van de schietvaardigheid der afzonderlijke schutters. Tusschentijdsche overplaatsing van enkele militairen lijkt mij als bezwaar van eene zoodanige regeling van weinig waarde. Sportvereenigingen wedstrijden ook zelden steeds met dezelfde krachten. 414

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 96