Mei 1913] Korte Mede deeling en. De Blériot, welke verondersteld werd door den Noordelijken Op perbevelhebber uitgezonden te zijn, ging eveneens te 6.31 v. m. op weg en wel rechtstreeks naar Eawagoe. Zij verscheen boven de voorste gevechtslinie aan den benedenloop der Irumagawa, om de vijandelijke artilleriestelling en de plaats der vijandelijke algemeene reserve vast te stellen. Bestuurder en waarnemer waren dezelfde als den vorigen dag. Hoewel de brilleglazen beslagen werden door de fijnverdeelde olie, afkomstig van de schroef, welke vóór de zitplaats aangebracht is, wist de waarnemer zijne opdracht toch uit te voeren; hij wierp zijn bericht naar den leider, waarop de terugreis naar Tokorozawa aanvaard werd. De geheele verkenningstocht had 36 minuten geduurd. Wegens den sterken wind te 5.30 v. m. kon de Parseval op dat uur niet opstijgen. Om 10.30 v. m. was de wind voldoende geminderd, om eene opstijging te beginnen, waarop men zich op weg begaf ter verkenning van het Noordelijke leger. Varende boven de lijn Kamijuku Takahagi zag men de Zuidelijken aanval op aanval uitvoeren; bij Takasaka zag men den bagagetrein der Noordelijken terugtrekken in noordelijke en noordwestelijke richting. De berichten werden ten zuiden van Kawagoe uitgeworpen. De verkenning werd uitgevoerd op eene hoogte van 1200 tot 1300 M. Na ongeveer 10 mijl in 1 uur en 45 minuten afgelegd te hebben, keerde de ballon te 12.15 n. m. te Tokorozawa terug. Den 17den November werd aangenomen, dat de beide vliegtuigen door het Noordelijke leger uitgezonden waren tot vaststelling van terugtochtsricbting en verdere bijzonderheden van de Zuidelijken. Over Ogimachiya vloog de Blériot naar het zuidelijke uiteinde van Toyoo- kamachi, waar ontdekt werd, dat de vijand in eene groote colonne terugtrok; boven Negishi en Nibonmatsu werd waargenomen, dat nog een regiment infanterie volgde. Te 7.07 v. m. was de machine te Tokorozawa terug, na te 6.35 v. m. vertrokken te zijn. De Tokugawa was te 7 uur v. m. vertrokken naar de omstreken van Kawagoe. Op een afstand van 6 K. M. van Tokorozawa ontdekte de waarnemer eene groote terugtrekkende colonne infanterie, waarvan de bijzonder heden volledig vastgesteld konden worden. De terugreis naar Toko rozawa werd toen aanvaard. Gedurende die terugreis geraakte de motor defect, waarop in zweefvlucht op een veld nabij het gemeente huis van Nakafuku gedaald werd. Hier werd het defect door den bestuurder hersteld, waarop de reis hervat en zonder verdere lotge vallen te 10.30 v. m. te Tokorozawa geland werd. De Parseval was over Ogimachiya naar de ruimte tusschen Higa- shikaneko en Nagaoka gevaren, haar koers langs de Irumagawa nemende. Men stelde vast, dat de vijand niet oostwaarts, doch zuidwaarts terug trok, waarop rechtstreeks naar Tokorozawa gekoerst werd, om een en ander aan den aldaar bevindenden leider mede te deelen, zooals ook de vliegtuigen gedaan hadden. De waarneming werd door lichten mist een weinig bemoeilijkt, doch niettegenstaande dat, was men in staat verschillende bijzonderheden met zekerheid vast te stellen. 530

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 100