Korte Mededeelingen. [Mei 1913. Den 18den werd verondersteld, dat de Parseval van den Zuidelijken Opperbevelhebber last gekregen had, stelling, troepenverdeeling en plaats der algemeene reserve des vijands te bepalen. Het luchtschip beschreef een kring om Haijima en ging toen naar Aoyagi, waar het de vijandelijke artilleriestellingen en de plaats der hoofdmacht met zekerheid bepaalde. De waarnemer toekende een en ander aan op de kaart, welke even ten Zuiden van Aoyagi, waar de leider zich bevond, uitgeworpen werd. De Tokugawa vertrok te 7.10 v.m. van Tokorozawa en na de ver langde verkenningen verricht te hebben, landde de machine ongeveer 500 M. van de standplaats van den leider, om den uitslag der waar nemingen te melden. Op de terugreis geraakte de motor defect, zoodat ongeveer 6 K.M, ten Zuiden van Tokorozawa gedaald moest worden. Bij de landing werd een vleugel licht beschadigd. Behalve de boven beschreven oefeningen, werden nog meerdere ge houden. Ook werd het werpen van projectielen uit den motorballon beoefend. Over het algemeen is wel eenige vooruitgang, vergeleken bij vroeger, op te merken. Gedurende de Keizermanoeuvres te Tokorozawa vertoevende, merkte ik aldaar zes vliegtuigen op, w. o. 1 eendekker (Blériot) en 1 kleine tweedekker (Rumpler-Taube), klaarblijkelijk de vroeger reeds genoemde „Wakatori" Twee nieuwe machines zijn uit Europa besteld, n. 1. een Farman en een Nieupoort. Zij worden in den loop van de vol gende maand in Japan verwacht, tegelijk met 2 officieren, die zich in Frankrijk met de behandeling van die toestellen vertrouwd gemaakt hebben. De Nieupoort is öf het type IY G. (Gnome-motor van 50,70 of 100 PK., lang 10.90, breed 7.80 M., snelheid ong. 115 K.M. per uur, 2 plaatsen, eendekker) of het type IY M. (Gnemo-motor van 100 PK., lang 12.10 M., breed 7.80. M., zwaar 480 K. G., snelheid 117 K. M. per uur, 3 plaatsen, eendekker). Dat ook een Yoisintoestel besteld zou zijn, wordt niet bevestigd. Voor het komende dienstjaar had de militaire luchtvaartcommissie voor hare verdere proeven en oefeningen 1.000.000 yen aangevraagd; zooals op bladzijde 528 van dit verslag reeds vermeld is, krijgt zij echter, evenals tot dusverre, de beschikking over niet meer dan 300.000 yen. Begrijpende, dat het een groot nadeel is, dat het voornaamste be standdeel van een vliegtuig, de motor, immer in het buitenland besteld worden moet, stelde de militaire luchtvaartcommissie zich in verbin ding met de directie der militaire werkplaatsen te Tokyo, om tot de vervaardiging van motors in Japan te geraken. Echter had de directie der werkplaatsen daartoe geen fondsen beschikbaar, waarop de commissie besloten heeft een gedeelte van de gelden, waarover zij de beschikking heeft, te gebruiken, om bij wijze van proef in Japan motors te laten 1) Zie afl. 2 blz. 189. Het daar medegedeelde defect was dus niet zoo ernstig. 531

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 101