819 ilfel 1» Ouerzichf uan eenige fijdschrifien. Mavors '1913 No. 3. Als aanvangsartikel van deze aflevering valt te vermelden „Het gebruik van vuurpijlen voor het geven van seinen", door den kap. der art. J. C. Logger. S. behandelt in dit kort artikel de in Neder land in gebruik zijnde vuurpijlen en geeft daarbij eenige beschouwingen over het gebruik van lichtseinen in het algemeen. S. is geen voorstander van het idee om door middel van vuurpijlen van verschillende kleur te seinen. Hoe aardig of dergelijke kleurencom binatie er op papier ook uitziet, de praktijk heeft geleerd, dat men zich in deze tot het eenvoudige moet beperken. De le. Luit. E. H. van den Akker behande't „De overval van de bezetting aan de brug bij Fontenoy a/d Moezel op 22 Januari 1871". Het artikel is een vrije vertaling uit Heft 2 van „Kriegsgeschichtliche Einzelschriften". Gelijk den lezer bekend, gelukte de overvalling volkomen en werd de brug vernield. Zooals meestal, waar vrijwilligerkorpsen optreden, werd het gebeurde verhaald op de bevolking. Het dorp Fontenoy werd in de asch gelegd en aan de landstreek een boete opgelegd van 10 millioen francs. Op het artikel „De ontwikkeling van de militaire luchtvaart in Frankrijk van Januari 1911 tot Mei 1912" werd in de voorgaande aflevering reeds de aandacht gevestigd. Ook dit artikel is eene ver taling en werd overgenomen uit Heft III van de „Yierteljahrshefte" 1912. Het voorgaande artikel behandelde de luchtschepen; ditmaal wordt het militaire vliegwezen, in het bijzonder de organisatie daarvan, be sproken. „Opleiding van de manschappen en van den troep voor den dienst bij duisternis", aldus luidt de titel van een opstel van den luit. der Inf. D. J. Gorter. Er is over dit onderwerp al reeds zeer veel geschreven, wellicht meer dan praktisch geoefend. En toch is er oefening, veel oefening, noodig, wil een troep tot het uitvoeren van nachtelijke ondernemingen in staat zijn. In Nederland werd bij aanschrijving van den M. v. O. van 3 Janu ari j. 1. een ontwerp-regeling vastgesteld omtrent de opleiding van de manschappen en van den troep. Daarbij is o. a. imperatief voor- gesehreven, dat in elk tijdperk veelvuldig oefeningen bij duisternis zullen worden gehouden. 547

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 117