Mei 1913] Tactische Oefenikg op de kaart. De oprichting van het draadloos station heeft ten doel eene tweede verbinding tot stand te brengen tusschen den Br. Ct. en het Hoofd kwartier, hetgeen ten allen tijde is aan te bevelen. Na de uitgifte van het bevel van 4 n. m. zal de Br. Ct. reeds moeten overwegen, hoe in de verpleging van zijne brigade te voorzien. De Bagagetrein kan reeds dadelijk opdracht ontvangen zich naar de korpsen te begeven. De aanwezigheid van den vijand onmiddellijk voor de voorposten zal echter den Br. Ct aanleiding geven, de voertuigen voorloopig ter hoogte van de Alg. Reserve aan te houden. Wanneer bij het invallen van de duisternis het vuur verstomt, zal de Voorposten Ct door Inf. patrouilles doen vaststellen, of de vijand de ingenomen stellingen bezet blijft houden. Is zulks niet het geval, dan kunnen ook de voertuigen van den Bagagetrein naar de voorposten worden doorgezonden. Veiligheidshalve kan dan toch gelast worden, dat deze voertuigen uiterlijk te 10 n. m. naar Bjamboedipa moeten terugmar- cheeren. Worden keukenwagens in den bagagetrein medegevoerd, dan kan dit uur nog vroeger worden gesteld. Heeft de Br. Ct den indruk gekregen, dat nachtelijke ondernemingen van den vijand tegen de voorposten waarschijnlijk moeten worden geacht, dan zal het minder aanbeveling verdienen, de voertuigen zoo ver naar voren te zenden, en zullen de voorposten middels het noodration moeten worden verpleegd. De hoofdmacht der brigade kan zonder bezwaar de voertuigen van den Bagagetrein gedurende den nacht bij zich honden, mits slechts zorg wordt gedragen, dat de communicatie langs de wegen en paden niet door de aanwezigheid der voertuigen wordt belemmerd. Men houde vooral in het oog, dat het noodration inderdaad slechts in geval len van wood moet worden verbruikt, d. w. z. wanneer het oprukken van den bagagetrein onmogelijk is, of te gevaarlijk voor de veilig heid der troepen. Zoo ooit, dan is te velde eene goede en smakelijke voediug van het grootste gewicht, en zelfs het beste noodration kan op den duur niet het gewone voedsel vervangen. Aan de hand van bovenstaande overwegingen geeft de Br. Ct het volgende Legeringsbevel uit. 4de Brigade. No... Padjagan 1, 5 4 '13, 6.45 n. m. LEGERINGSBEVEL voor heden. 1. Zwakke vijandelijke af deelingen, waarbij eenige artillerie heb ben een onbeduidend gevecht geleverd tegen onze voorposten. 2. De 4de Brigade brengt den nacht door in de nabijheid der ingerichte stellingen. 3. Voorposten blijven op de aangewezen plaats. 4. Inf. IX met de daaraan toegevoegde sectie Mifcr. en Genie bivak keert in Kg. Gehbrong. Inf. XXI en Art. met de Genie, aan Inf. XXI. toegevoegd, bivak- keercn in Kg. Tjikoedjang, stukken blijven in stelling. 554

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 124