Juni 1913]. De veldtocht in Thracië. Le Mobilisatie. De mobilisatie der Balkanlegers begon ongeveer op denzelf den dag, 30 September. Nu konden de Bulgaren, dank zij een uitstekende organisatie, kortere afstanden en betere binnen- landsche verbindingen, met meer of minder zekerheid er op rekenen, dat zij hun mobilisatievoorbereidingen sneller zouden uitvoeren dan de Turken. En inderdaad was bij de Bulgaren de eerste periode—de for matie der oorlogseenheden bij hun depots—voor de infanterie in 4 en voor de artillerie in 6 dagen beëindigd. De Cavalerie behoefde niet te mobiliseeren, omdat vredes- en oorlogssterk te vrijwel dezelfde zijn. Gedurende de tweede periode de verzameling in de con centratie-landstrekenbestond vrees, dat de Turksche troepen de grens zouden overschrijden en in deze voorbereidende bewegingen ingrijpen. Een inval in Oost-Roemelië door Turksche ruiterbenden als de eerste daad in ieder Turksch veldtochts plan was reeds gedurende verscheiden jaren als een mogelijk heid bespioken en de Bulgaarsche generale staf was daarom besloten aandacht aan deze bedreigingen te wijden. Voorzorgsmaatregelen. Twee bijzondere maatregelen werden getroffen om zich te beschermen tegen een dusdanig Turksch optreden. Yan de 11 beschikbare Cavalerie-regimenten werden er 10 met de 7de divisie (men zie de dislocatie-kaart) reeds vroegtijdig naar de Thracische grens gezonden eenige dagen vóór dealgemeene mobilisatie begon, verlieten zij hun vredesgarnizoenen. Ver volgens werd deze lijn van bescherming verlengd en versterkt door drie van de Zuidelijke divisies. En zoodoende was bin nen een week de geheele grens beveiligd voor ieder gevaar van een Turkschen partieelen inval, en achter deze lijn en dit scherm kon de concentratie der hoofdlegers in zekerheid en veiligheid geschieden. Op de kaart kan men de dislocatie der negen Bulgaarsche divisies volgen; zij vormen drie in specties en zeer waarschijnlijk was hoewel dit nooit offi- 560

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 132