De veldtocht in Thracië [Juni 1913. cieel gepubliceerd werd de bedoeling van deze indeeling, dat de 3 inspecties in oorlogstijd 3 legers onder de drie inspecteurs zouden vormen, n. 1. het eerste of westelijke leger, bestaande uit de le (Sofia), 6e (Vratza) en 7e (Dubnitza) divi sie; het tweede of Zuidelijke leger, bestaande uit de 2e (Philippopolis), 3e (Sliven) en 8e (Stara Zogora) divisie; het derde of Noordelijke leger, bestaande uit de 4e (Shumla), 5e (Rustchuk) en 9e (Pievna) divisie. Deze vredes-groepeering werd echter bij de mobilisatie geheel veranderd en 2 nieuwe divisies werden opgericht waarschijnlijk maatregelen om een vijandelijken generalen staf te misleiden, doch in geen geval de eenige maatregelen die werden getroffen om de Turken te misleiden en in het onzekere te laten. Maar bovendien wisten zelfs de divisie commandanten, vanaf het tijdstip dat hun marsch van de vredesgarnizoenen begonnen werd tot de aankomst op de concentratie-plaatsen, niet tot welk leger zij behoorden, terwijl gedurende de opmarschen den onderdeelen van de divisiën te voren hun bestemming voor nooit meer dan één dagmarsch bekend was. De TurJtsche denkbeelden. Twee jaren geleden werden voor de eerste maal herfstma- noeuvres in Turkije gehouden en daarbij was de algemeene oorlogstoestand, dat Adrianopel door een blauw (Bulgaarsch) leger was ingesloten en twee blauwe, vijandelijke legers op Constantinopel aanrukten, waarbij het ééne leger Westelijk, het andere Oostelijk langs Adrianopel zou trekken, met de bedoeling zich te vereenigen ergens in de lijn Havsa—Demo- tika om daarna op te rukken tegen een rood (Turksch) leger, dat zich samentrok om de hoofdstad te beschermen in de om geving van Luie Burgas. Nu zijn er verschillende manieren om een inval in Thracië te doen, doch wanneer men zich losmaakt van de mogelijk heid om een modern leger met een modernen trein enz. door het oogenschijnlijk onherbergzame land tusschen de Tundja- 561

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 133