De veldtocht in Thracië, [Juni 1913. II. De strategische ontwikkeling Dan 18—21 October. Den 17en October was dus het II Bulgaarsehe leger ge concentreerd in de Maritza-vallei, het I leger in het da van de Tundja en het III leger ten 0. van Yamboli. Te Haskovo bevond zich een Brigade van de tweede divisie, welke divisie bestemd was om onafhankelijk in het Rhodopegebied op te treden. (Zie schets I). Maar wat was intusschen van de Turken bekend'. De schillende berichten, door deserteurs en spionnen en ook van andere zijden ontvangen, wezen er op, dat groote vijandelij -e massa's werden verzameld bij Adrianopel, Kirk Kilisse en Lu e Burgas, en dat er, ongeveer te Havsa of Haskem een massa Turksche cavalerie was samengetrokken. Den 17en October verklaarden de Turken den oorlog. Maar nadat zij tot die beslissende daad waren overgegaan, lieten zij vier geheele dagen voorbijgaan, zonder een enkele beweging uit te voerendat duidt op een gemis aan samen werking tusschen de ministeries van buitenlandsche zaken en oorlog tusschen politiek en krijgskunde! De Bulgaren, aan de andere zijde, waren gereed. En toen zi] de oorlogsverklaring ontvingen, begonnen zij onmiddellijk met de uitvoering van het langdurig voorbereide en zoig- vuldig overdachte operatieplan. Dat operatieplan was het volgende le. zoo snel mogelijk de vesting Adrianopel insluiten en uitschakelen met zoo weinig mogelijk troepen 565 Wanneer de Bulgaarsehe cavalerie niet was uitgeput geworden voor afmattende ophelderingsdiensten, zou zij in staat zijn geweest na de over winning van Luie Burgas en Bunar Hissar een zelfstandige opdracht van overwegend belang te vervullen. Zij heeft één van de schoonste gelegen heden moeten laten voorbijgaan, die eenige cavalerie ooit in eemgen oorlog gehad heeft. Ware zij vastberaden aangevoerd en gedirigeerd geworden dan zou een vervolging het resultaat gehad hebben, dat de oorlog waar schijnlijk reeds in het begin van December geëindigd was geweest. He was dezelfde fout die de Japanners na den slag van Moekden begingen, zoodat deze overwinning geen absoluut verpletterende en alles beslissen de nederlaag voor de Russen werd."

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 139