Juni 1913.] De veldtocht in Thracië. 2e. ten allen koste Kirk Kilisse aanvallen en nemen vooi deze onderneming waren de Bulgaren bereid, zoo noodig, zich de zwaarste en bloedigste opofferingen te getroosten 3e. met de troepen, die Kirk Kilisse genomen hadden en met iedeien man, die bij de insluiting van Adrianopel gemist kon worden, de hoofdmacht van de Turken tegemoet rukken, waar die hoofdmacht zich ook mocht bevinden. Bij de opmakingen vaststelling van dit plan, werd rekening gehouden met het feit, dat men den tegenstander nimmer mag onderschatten en stelde men tevens op den voorgrond het voordeel, dat de Turken in hun zeer sterke positie hadden. En inderdaad was de strategische stelling der Turken een zeer gunstige De insluiting van Adrianopel. Op 18 October rukten de drie Bulgaarsche legers op. Op dezen dag overschreden de vooruitgeschoven afdeelingen van het I en II leger de grenzen, terwijl het garde-cavalerie-regiment van het II leger in den namiddag van dien dag, zonder tegenstand te ontmoeten, Mustafa Pasha bezette. In de ver schillende dagbladen werden berichten gepubliceerd, die wezen op hevige gevechten tijdens het oprukken van het II naar Adrianopel. Maar in werkelijkheid werd er slechts weinig gevochtentwee onbeduidende schermutselingen met de terug trekkende Turksche achterhoede vonden alleen plaats. Een passieve verdediging van het garnizoen van Adrianopel, dat op 60.000 man werd geschat, was niet een houding, die men met zekerheid kon verwachten. Vandaar dat, hoewel de vooruitgeschoven afdeelingen van het I Leger, die van Kizil Agatsch zuidwaarts oprukten, op denzeifden dag als die van het II leger de grenzen overschreden, toch de bewegingen van het I leger eenigszins werden verlangzaamd. En dit om de volgende reden. De insluiting van Adrianopel was de eerste stap, dien men zich bij den inval op Turksch gebied had voorgesteld te doen. Deze taak was opgedragen aan het II leger, waarvan één der 566

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 140