Juni 1913.] De veldtocht in Theacië. telijk ontstaan. Het III leger, in échelonformatie opgerukt, met de 4e en 5e divisie aan het hoofd, waarvan de 4e divisie op Karamza, de 5e op Kovchas gedirigeerd was, had de 6e divisie nog een dagmarsch achterwaarts, ongeveer bij Kai- bilar. In den namiddag van 22 October kwamen de voor hoeden van de 4e en 5e divisie in aanraking met het III Turksche korps juist ten Noorden van Eski Polos en bij Erikler. Na eenige voorafgaande schermutselingen werd Eski Polos tijdens den nacht door de Bulgaren bezet, terwijl Erikler in handen der Turken schijnt te zijn gebleven. Mahmoed Mukhtar Pasha deployeerde zijn hoofdmacht langs een reeks van hoogten, die zich uitstrekte juist Zuide lijk van Eski Polos tot een mijl of twee ten Westen van Petra en gedurende den nacht groeven de Turken zich in. Meer naai het Noorden, en door de Teke Dere en een ruimte van 2 a 3 mijlen van hem gescheiden, was de 7e (Kirk Kilisse) divisie ongeveer bij Erikler in contact gekomen met de 5e Bulgaarsche divisie. In den morgen van 23 October ondernamen de Bulgaren den aanval. Het plan van den Commandant van de 4e divisie, Boyagieff, was in 't kort om Eski Polos als spil der bewe ging te nemen en langzamerhand een beslissenden aanval op den Turkschen linkervleugel te ontwikkelen. Het schijnt dat slechts op dezen vleugel, op een hoogte ten W. van Petra, de Turken den eenigen ernstigen tegenstand boden. Overal elders werden zij spoedig als 't ware samengedrukt en 's avonds was de terugtocht in een ordelooze vlucht naar Kirk Kilisse ontaard. De Turksche artillerie, die weinig po gingen schijnt aangewend te hebben om tijdens den slag haar infanterie te steunen, trok zich vroegtijdig terug en ontkwam zoo aan den vijanddoch alle bagage en de geheele trein wer den in het dorp Petra buit gemaakt. Bij Erikler werden de Tur ken eveneens terug gedreven, toen hun rechterflank omvat werd door een Bulgaarsche colonne, die zich ten Z. van Kovchas ontwikkelde. 572

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 150